We wtorek (18 lipca) zostanie podpisana umowa z wykonawcą na rewitalizację zabytkowego, szlacheckiego dworu w Ruszczy koło Połańca. Firma została wyłoniona w drodze przetargu.
Dworek pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku, należał do rodziny Knothe. Jej potomkowie przekazali obiekt na własność gminie, a ta postarała się o pieniądze na remont z Polskiego Ładu. Jest to kwota 2 mln zł. Z budżetu miasta do inwestycji trzeba będzie dołożyć tylko 2 proc.
Jak powiedział burmistrz Połańca Jacek Nowak, po rewitalizacji dworek zostanie ciekawie zagospodarowany. Będzie tam filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, która teraz znajduje się w Szkole Podstawowej w Ruszczy, gdzie jest również przedszkole. Placówka potrzebuje więcej miejsca, ponieważ dzieci przybywa, dlatego biblioteka przeprowadzi się do nowego miejsca.
W dworku będzie również sala pamięci rodziny Knothe, sala konferencyjna oraz miejsca noclegowe, które zostaną urządzone na poddaszu.
– Atrakcją będzie to, że łóżka będą z litego drewna, a sienniki ze słomy owsianej, tak jak to kiedyś było, a więc powrót do tradycji – dodał Jacek Nowak.
W odrestaurowanym obiekcie zabytkowym w Ruszczy nie może zabraknąć miejsca dla Towarzystwa Kościuszkowskiego. Obok dworku rośnie dąb, pod którym wypoczywał Tadeusz Kościuszko po przyjeździe z Krakowa. Potem ogłosił Uniwersał Połaniecki, co miało miejsce 7 maja 1794 roku.
Uroczyste podpisanie umowy z wykonawcą remontu dworku w Ruszczy odbędzie się o we wtorek (18 lipca) godz. 13.30.
Gmina dostała także promesę z ostatniej edycji Polskiego Ładu na rewitalizację znajdującego się przy dworze parku o powierzchni około siedmiu hektarów. Jest to kwota 1 mln 149 tys. zł. Wykonawca tego zadania również wyłoniony będzie w drodze przetargu.