Droższy odbiór śmieci dla przedsiębiorców, większa strefa parkowania, sprzedaż działki przy ul. Langiewicza, a także uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego dla os. Baranówek. To tylko część tematów, które zostaną podjęte przez kieleckich radnych w trakcie czwartkowej (20 lipca) sesji rady miasta.
Jednym z kluczowych punktów będzie ten dotyczący powiększenia strefy płatnego parkowania. Dodatkowo miejscy urzędnicy proponują likwidację darmowego, 45-minutowego postoju. Jarosław Karyś, przewodniczący rady miasta oraz szef klubu Prawa i Sprawiedliwości informuje, że radni PiS będą jeszcze analizowali projekt tej uchwał.
– Naszej zgody na uchwałę w tej formie nie będzie. Nie możemy zrezygnować z pewnych przyjętych i dobrze funkcjonujących mechanizmów. Mamy też własne uwagi. Oczekujemy jeszcze dyskusji na ten temat z prezydentem. Tym co mogłoby nas skłonić do zastanowienia się nad uchwałą są apele kielczan, mieszkających bezpośrednio w sąsiedztwie obecnej strefy parkowania. Tu faktycznie jest problem z parkowaniem. Z drugiej strony swego czasu popełniono poważny błąd, polegający na podniesieniu opłat dla niepełnosprawnych. Poprzednio identyfikator dla takich osób kosztował 10 zł rocznie. Obecnie jest 10 zł miesięcznie. Nie są to znaczące pieniądze, ale odczuwalne. Nie mniej istotne jest zachowanie darmowego postoju przez 45 minut – wymienia.
Katarzyna Czech-Kruczek, wiceprzewodnicząca rady miasta z klubu Koalicji Obywatelskiej podkreśla, że zdaniem radnych KO pomysł rozszerzenia strefy jest w pełni zasadny. Jednak pojawiają się pewne uwagi.
– Likwidacja 45 minut postoju za darmo jest dyskusyjne. Odbieranie obywatelowi przyznanych mu wcześniej przywilejów jest trudne. Mam nadzieję, że uda się przyjąć wspólne rozwiązanie, które pozwoli na akceptację tej uchwały przez radnych – mówi.
Urząd miasta proponuje także zmiany opłat za odbiór odpadów od kieleckich przedsiębiorców. Przypomnijmy, że projekt uchwały w tej sprawie pojawił się już podczas marcowej sesji rady miasta. Jednak wtedy przeciw podwyżce zagłosowało 14 z 25 radnych. Joanna Winiarska, wiceprzewodnicząca rady miasta wskazała, że zmiany opłat dla przedsiębiorców mogą wiązać się z podwyżkami dla kielczan.
– Szukamy rozwiązań, które mogłyby pozwolić na poprawę sytuacji budżetowej miasta, jednak tak, by nie odbywało się to kosztem mieszkańców miasta. W przypadku podwyżki dla przedsiębiorców tak się to może skończyć. Jest to trudny projekt uchwały, którą trzeba będzie przedyskutować i taka dyskusja z pewnością się odbędzie – zauważa radna.
Dyskusję może wywołać także projekt uchwały zakładającej sprzedaż działki przy ul. Langiewicza. Jarosław Karyś przypomina, że nabyciem nieruchomości zainteresowany był Uniwersytet Jana Kochanowskiego w celu budowy szpitala klinicznego. Jednak zdaniem radnego sprawa jest skomplikowana.
– Podstawą dla tej inwestycji jest jednak działka obok, która należy do urzędu marszałkowskiego. Bez tego gruntu nie da się tam nic zbudować. Nie będą ukrywał, że wcześniej lobbowaliśmy za tym by tą nieruchomość zatrzymać. Jednak uczelnia nie zrobiła żadnego kroku w celu realizacji swoich planów. Z tego co teraz wiadomo, marszałek województwa część gruntu chce przeznaczyć pod potrzeby urzędu, a część sprzedać pod cele komercyjne. Jeśli tak się stanie, to miejska działka nie będzie mogła być wykorzystana pod budowę szpitala. Problem stanowi też skomunikowanie tych gruntów- stwierdza.
W trakcie obrad rozstrzygnięta zostanie też sprawa planu zagospodarowania przestrzennego dla os. Baranówek. Przewodniczący rady miasta zaznacza, że dokument stanowi kompromis między oczekiwaniami mieszkańców tej części miasta, a właścicielami nieruchomości, których przeznaczenie ulegnie zmianie po przyjęciu uchwały.
– W planie zakazujemy powstawania nowych obiektów wielorodzinnych. Jednak z drugiej strony pozwalamy na zabudowę poszczególnych działek w nieco inny sposób niż to zakładano, np. budynkami szeregowymi. Z tego co wiadomo przedstawione propozycje zadowalają obie strony – dodaje Jarosław Karyś.
Radni rozstrzygną także m.in. czy miasto powinno składać skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego na decyzję wojewody świętokrzyskiego związaną z unieważnieniem uchwały podjętej na majowej sesji. Dokument dotyczył wyrażenia zgody na realizację inwestycji deweloperskiej w trybie ustawy lex deweloper przy ul. Szajnowicza Iwanowa w Kielcach.