Trwają zapisy na 45. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. W jej skład wchodzą kolumny skarżyska i starachowicka.
Tegoroczną nowością Pielgrzymki Radomskiej jest aplikacja pielgrzyma, którą można bezpłatnie pobrać na telefon. Są tam m.in. informacje o zapisach – zapowiada biskup radomski Marek Solarczyk.
– To aplikacja o pięknej nazwie „PPDR”, czyli Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej. Jest tam dużo informacji, włącznie z charakterystyką i opisem tras poszczególnych grup. Są tam już zamieszczone konferencje, które będą wygłaszane w tym roku na trasie. Jest to pomoc także dla pielgrzymów duchowych, którzy z różnych powodów nie mogą wyruszyć z nami na szlak – dodaje. Aplikacja powstała specjalnie dla Pielgrzymki Radomskiej.
Pielgrzymi wyruszą pod hasłem: Wierzę w Kościół Chrystusowy. Biskup zapowiada, że związane są z tym tematem wszystkie konferencje – przygotowana przez niego konferencja wprowadzająca oraz siedem kolejnych.
– Odwołujemy się do tych tajemnic Kościoła, które są zawarte w wyznaniu wiary: że jest to Kościół Chrystusowy, który jest jeden, święty, powszechny i apostolski. Jest też nawiązanie do nauczania Jana Pawła II na temat Kościoła, a także odwołanie do kościoła lokalnego, czyli diecezji radomskiej – wymienia biskup Marek Solarczyk.
W sumie na trasę wyruszy 5 kolumn. Poza wspomnianymi starachowicką i skarżyską są to także: dwie kolumny radomskie i opoczyńska. Będzie to łącznie 37 grup – zapowiada ks. Krzysztof Bochniak, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.
– Jako pierwsza na szlak pielgrzymi, tradycyjnie wyruszy 4 sierpnia grupa z Kozienic. Ci pątnicy mają 10 dni pielgrzymowania. Najkrótsza zaś jest kolumna opoczyńska, która wyruszy na trasę pielgrzymiego szlaku najpóźniej, bo 9 sierpnia – mówi dyrektor.
Najwięcej grup wyruszy 6 sierpnia. Przejdą ok 200 kilometrów.
– Każda z grup ma swoją specyfikę. Niektóre pielgrzymują śpiąc wyłącznie na polach namiotowych, niektóre korzystają z gościnności różnych samorządów, które udostępniają szkoły, remizy lub hale sportowe. Najważniejsze, aby mieć dobre, wygodne i sprawdzone buty i bawełniane skarpety. Trzeba mieć też leki, które przyjmujemy na stałe. Do tego namiot, śpiwór, nakrycie głowy i płaszcz przeciwdeszczowy. I oczywiście wiele entuzjazmu, by pokonać trudy pielgrzymowania – dodaje dyrektor.
Przez ostatnie trzy dni pielgrzymom na trasie będzie towarzyszył ordynariusz diecezji radomskiej bp Marek Solarczyk, który wcześniej będzie razem z młodzieżą uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie.
– Nie pierwszy raz wyruszam na pielgrzymi szlak. Jest to dla mnie wyjątkowy czas doświadczenia wspólnoty i tego trudu i wyzwania, kiedy idzie się bez względu na warunki i okoliczności. Jest wspólna modlitwa, ale także okazja do rozmowy, czasem na tematy bardzo poważne, kiedy ktoś prosi o indywidualną rozmowę, czy sakrament pokuty. W trakcie pielgrzymki po prostu się jest z innymi: na trasie, odpoczynkach, noclegach. Ufam, ze dla wszystkich uczestników to taka okazja, żeby ta obecność biskupa stała się normalna, codzienna i bliska – podkreśla biskup Marek Solarczyk.
Wszystkie kolumny Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej spotkają się 13 sierpnia o 11.00 podczas nabożeństwa na Przeprośnej Górce. Następnie wspólnie wejdą na Jasną Górę, przed Cudowny Obraz.