Wystawę multimedialną oraz filmy 3D o powstaniu styczniowym można oglądać na dziedzińcu Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
Kurator wystawy Wojciech Kalwat z Muzeum Historii Polski mówi, że ekspozycja poświęcona jest między innymi kluczowym postaciom powstania, na przykład Marianowi Langiewiczowi, Dionizemu Czachowskiemu, Henryce Pustowójtównie czy Leonowi Frankowskiemu.
– Pokazujemy także ludzi zaangażowanych w walki powstańcze w innych rejonach Królestwa Polskiego, Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Rusi. Są tu zarówno etniczni Polacy jak i ci, którzy utożsamiali się z Polską albo z dawną ideą Rzeczpospolitej – tłumaczy Wojciech Kalwat.
Ważnym elementem wystawy jest sferyczna kopuła. To duży namiot w kształcie rotundy, gdzie na ekranach prezentowane są ryciny i pokazywane animacje dotyczące czasów powstania styczniowego. Wojciech Kalwat mówi, że przedstawiają one między innymi sceny z życia codziennego, ale też ważne miejsca i postacie.
– Najważniejszy jest prawie półgodzinny film animowany, który pokazuje epizody dotyczące konkretnych osób, ale też na przykład atak na Bodzentyn, czy obrazy z pól bitewnych – informuje kurator.
Na filmie można zobaczyć m.in. pobojowisko bitwy pod Węgrowem, czy bitwę pod Żyrzynem – największe polskie zwycięstwo w powstaniu styczniowym. Za sprawą filmu można być także świadkiem ostatniej drogi Romualda Traugutta, prowadzonego na szubienicę w warszawskiej Cytadeli.
Wystawa nosi tytuł „Powstali 1863-64”. Jest bezpłatna dla zwiedzających i dostępna do końca lipca.