Około 50 piechurów bierze udział w VI Rajdzie Pieszym z Pińczowa do Działoszyc. Jego głównym celem jest upamiętnienie czynu zbrojnego, w wyniku którego powstała Republika Pińczowska oraz oddanie hołdu jej obrońcom.
Piechurzy wyruszyli sprzed budynku Muzeum Regionalnego w Pińczowie. Dyrektor placówki Justyna Dziadek mówi, że trasa marszu ma około 28 kilometrów. Prowadzi przez miejsca związane z Republiką Pińczowską. Są to m.in. mogiły poległych w lesie skrzypiowskim oraz Młodzawach. Pierwszą część rajdu piechurzy zakończyli w sobotę w Byczowie przy pomniku poświęconym obrońcom Republiki Pińczowskiej, na którym umieszczono napis: „Partyzantom – Bohaterom tej ziemi”. Nocleg mają w pobliskiej wsi Teresów.
– Rajd ma upamiętniać wydarzenia, które tutaj miały miejsce na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku. Wówczas na ok. trzy tygodnie, teren ten został wyzwolony spod okupacji niemieckiej przez partyzantów – tłumaczy Justyna Dziadek.
W wydarzeniu uczestniczą m.in. strzelcy z pińczowskiej jednostki, harcerze z Pińczowa i Działoszyc oraz mieszkańcy miasta.
– Idziemy z poczucia wspólnoty, z chęci, nie z obowiązku – mówił jeden z uczestników rajdu.
– To nawiązanie do naszej wspaniałej tradycji walki o niepodległość, ale chcemy też uczcić pamięć tych, którzy oddali życie za ojczyznę. To ważne, żebyśmy byli, kontynuowali ich dzieło i pamiętali o nich, bo pamięć jest najważniejsza – dodał inny z piechurów.
Burmistrz Włodzimierz Badurak mówił, jak ważna jest pamięć o patriotyzmie i bohaterstwie naszych przodków.
W niedzielę rano uczestnicy rajdu wyruszą w stronę Działoszyc. Później złożą wiązanki przed upamiętniającą wydarzenia z sierpnia 1944 roku tablicą, która znajduje się przy szkole w Działoszycach. Miało tam miejsce rozbrojenie posterunku policji i żandarmerii niemieckiej.
Republika Pińczowska powstała w 1918 roku po rozbrojeniu przez mieszkańców miasta oddziału wojsk okupacyjnych. W 1944 roku po wyzwoleniu miasta spod okupacji niemieckiej i przejęciu władzy przez oddziały partyzanckie utworzono tak zwaną drugą Republikę Pińczowską.
Tegoroczne wydarzenie zostało zorganizowane dzięki wsparciu finansowemu z Biura „Niepodległa” w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.