W Pielaszowie w gminie Wilczyce upamiętniono bitwę, która toczyła się tutaj w ramach akcji „Burza”, 30 lipca 1944 roku. Zginęło w niej ponad 70 młodych ludzi, żołnierzy Armii Krajowej. Do walk z niemieckimi wojskami 4. Armii Pancernej stanął batalion sandomierski 2. Pułku Piechoty Legionów.
Poseł Marek Kwitek przypomniał okoliczności i przebieg bitwy pod Pielaszowem. Podkreślał, że życie tych żołnierzy nie poszło na marne, mimo że często, gdy mówi się o Pielaszowie, padają pytania czy było warto podejmować tę walkę. Poseł stwierdził, że cała operacja „Burza” i Powstanie Warszawskie zdecydowały o tym, że Polska została na mapie Europy, bo Stalin zastanawiał się czy nie zrobić z nas kolejnej sowieckiej republiki.
– Poświęcenie i wysiłek tych młodych ludzi potwierdzało, że Polska była dla nich najważniejsza, że wbrew sowieckiej propagandzie, Armia Krajowa walczy. Dziś czcimy ich pamięć i patriotyzm. Teraz za naszą granicą jest konflikt zbrojny, Ukraina walczy, jest dla wszystkich przykładem heroizmu swoich obywateli. Warto w tych okolicznościach zastanowić się, czy i my bylibyśmy dziś zdolni do takiego wysiłku – dodał poseł Kwitek.
Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego powiedział, że te uroczystości i miejsce są szczególne.
– Ta ziemia przesiąknięta jest krwią żołnierzy AK, którzy oddali swoje życie za ojczyznę, a przecież mieli swoje rodziny i marzenia na przyszłość, ale wolna Polska była dla nich najważniejsza. Mamy obowiązek przywoływać ich pamięć, jest to związane z naszym patriotyzmem – dodał.
Podczas uroczystości odczytany został list poseł Agaty Wojtyszek skierowany do uczestników uroczystości. Parlamentarzystka podkreśliła w nim poświęcenie polskich żołnierzy, podziękowała organizatorom za kultywowanie ich pamięci, a szczególnie za mszę świętą w ich intencji, jak co roku odprawioną przy pomniku upamiętniającym bitwę.
Wójt gminy Wilczyce Robert Paluch powiedział, że celem spotkania jest oddanie hołdu tym, którzy nie zawahali się oddać swojego życia w obronie ojczyzny.
– Oni byli bohaterami tamtych czasów i nadal nimi są, a naszym zadaniem jest kultywowanie tej pamięci i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom. Niech ta kolejna rocznica bitwy pod Pielaszowem pozwoli na nowo odczytać wartość ojczyzny, bycia Polakiem, a nade wszystko bycia patriotą – podkreślił wójt.
W uroczystościach uczestniczyli mieszkańcy, władze samorządowe Sandomierza i powiatu, przedstawiciele organizacji kombatanckich, poczty sztandarowe jednostek OSP z terenu gminy oraz żołnierze 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, którzy zaciągnęli honorową wartę przy pomniku, a także oddali salwę honorową. Wcześniej odbył się Apel Poległych i złożono kwiaty przy pomniku. Całość poprzedziła msza polowa.