Kielczanin – prof. Paweł Opaliński z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach został nagrodzony jedną z najbardziej prestiżowych nagród artystycznych, przyznawanych obecnie we Włoszech.
„The International Prize Michelangelo – the Genius of Italy”, czyli Międzynarodowa Nagroda Michała Anioła jest przyznawana za całokształt twórczości – współczesnym artystom, którzy na przestrzeni lat wyróżnili się badaniami artystycznymi i wartością stylistyczną swoich dzieł.
Paweł Opaliński wyjaśnia, że pod uwagę brany jest szczególny rodzaj twórczości. – W nawiązaniu do patrona tej nagrody, który był twórcą awangardowym w swoich czasach i zapoczątkował coś w rodzaju artystycznej rewolucji, jest przyznawana współczesnym artystom, którzy działają w podobny sposób, to znaczy poszukują nowych środków wyrazu, poszukują nowego języka wypowiedzi artystycznej – wyjaśnia.
Paweł Opaliński przyznaje, że wyróżnienie było dla niego zaskoczeniem. – Ta nagroda jest dla mnie dość niespodziewana, bo zwykle nagrody wiążą się z udziałem w jakimś przedsięwzięciu, np. biennale, przeglądzie fotografii, czy salonie fotograficznym. Natomiast ta jest za całokształt twórczości, czyli nie miałem żadnego wpływu, że ją dostałem, nawet nie wiedziałem, że ktoś bierze pod uwagę moją twórczość przy tej nagrodzie. Pod koniec maja otrzymałem mail od przewodniczącego kapituły tej nagrody, że zostanę nią uhonorowany – wspomina.
Komitet naukowy nagrody złożony jest z kuratorów, krytyków i publicystów wiodących włoskich ośrodków naukowych, wydawnictw i galerii sztuki, specjalizujących się w ewolucji sztuki współczesnej. Wręczeniu nagród towarzyszyła premiera publikacji „Contemporary Celebrity Masters”. Wydawnictwo dystrybuowane będzie wśród muzeów, galerii i kolekcjonerów sztuki na całym świecie, promując artystów nagrodzonych nagrodą Michała Anioła. Redaktorem publikacji jest Salvatore Russo – krytyk, kurator sztuki i publicysta – jeden z największych znawców i encyklopedysta nowej sztuki awangardowej i eksperymentalnej.
Paweł Opaliński jest projektantem i artystą wizualnym. Działalność artystyczną łączy z pracą naukową i dydaktyczną w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie od 2018 roku pracuje jako profesor. Poszukując nowatorskich form fotograficznej ekspresji, posługuje się autorskimi, eksperymentalnymi technikami obrazowania. Prace artystyczne, wystawiane zarówno w kraju, jak i za granicą, przyniosły autorowi szereg nagród.
Jak to się stało, że zaistniał na włoskim rynku sztuki? Jak tłumaczy sam artysta, zaczęło się od wysłania prac na otwarty nabór, który ogłosiła jedna z włoskich galerii we Florencji.
– Najpierw odpowiedź nie przychodziła, a jak już nadeszła, to okazało się, że moje prace nie tylko wezmą udział w wystawie, to na dodatek wywołały dość duże poruszenie wśród kuratorów tej wystawy. Zresztą odbiły się dość szerokim echem we Włoszech. Zwracali się do mnie kuratorzy z innych galerii. Z jedną z nich od początku roku utrzymuję współpracę, w Rzymie już czwarta czy piąta wystawa odbywa się z moim udziałem – przyznaje.
Zgłaszając swoje prace do naboru we Florencji, kielecki artysta przedstawił nowy projekt fotograficzny, zatytułowany „Wojna w piątym wymiarze”. – Poruszony, a właściwie zdruzgotany od strony moralnej tym, co się dzieje w Ukrainie, że w XXI wieku, i to tuż za naszą granicą takie wydarzenia mogą się rozgrywać, stworzyłem projekt, w którym wykorzystuję fotografię jako narzędzie do wypowiedzi. Od strony bardziej technicznej to jest fotografia z wykorzystaniem bardzo długich czasów naświetlania. W ten sposób fotografuję poruszające się obiekty. Korzystam też z funkcji multiekspozycja, czyli kilka klatek pojedynczych nakłada się na siebie w czasie fotografowania. Natomiast od strony wizualnej jest to coś z pogranicza abstrakcji – tłumaczy.
Kielczanin dodaje, że po serii wystaw we Włoszech, w których brał udział, otrzymał informację od jednego z kuratorów globalnego internetowego serwisu Artfacts, że został tam spozycjonowany w kategorii „abstraction-creation”.
– Przeglądając ten serwis zauważyłem, że moje nazwisko pojawiło się wśród 100 najważniejszych twórców z tejże kategorii. Tłumacząc to na język przystępniejszy dla osób, które nie zajmują się klasyfikowaniem sztuki, to jest rodzaj abstrakcji, z której poszczególne kształty i figury układają się w jakiś przekaz emocjonalny. Takimi rzeczami, pod kątem fotograficznym, zajmuję się już od dość dawna, moją pasją jest poszukiwanie nowego języka wypowiedzi – mówi.
W tym roku Paweł Opaliński zaliczony został do grona 50 artystów prezentowanych we Włoszech, w ramach wydawnictwa „Artists to watch in 2023” („Artystów do obejrzenia w 2023 roku”), podsumowującego najistotniejsze według kuratorów zjawiska artystyczne w sztuce współczesnej.
Kielecki artysta zwraca uwagę, że przed nim najważniejsze dla niego wydarzenie, czyli XIV Międzynarodowe Biennale Sztuki Współczesnej we Florencji, które odbędzie się w październiku.
– Tam zaprezentuję swoje prace dzięki wsparciu mojej macierzystej uczelni, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego – podkreśla.
Wręczenie Międzynarodowej Nagrody Michała Anioła odbyło się w sobotę, 22 lipca, w Teatro Italia w Rzymie. W gronie laureatów znaleźli się artyści z całego świata.