Powojenna propaganda w polskiej kinematografii była tematem rozmowy przed filmem, jaki dziś (28 lipca) obejrzeli goście kolejnej odsłony „Filmowych Piątków” Radia Kielce. Projekcja wyjątkowo, z uwagi na niepogodę, odbyła się w radiowym studiu Gram.
Tym razem zostały wyświetlone „Wilcze Echa” w reżyserii Aleksandra Ścibor-Rylskiego z 1968 roku. W prelekcji wprowadzającej wziął udział historyk i reżyser filmowy, Konrad Łęcki. Prowadzący „Filmowe Piątki” filmoznawca, prof. Piotr Kletowski podkreśla, że „Wilcze Echa” to produkcja z wyjątkowo sprytną manipulacją.
– Mamy tu do czynienia z pierwszej wody filmem przygodowym. Takie filmy określano nawet mianem easternów, czyli takich filmów, które wykorzystując konwencję amerykańskiego westernu, czy nawet włoskiego spaghetti westernu, ukazywały wydarzenia związane z dramatycznymi zdarzeniami rozgrywającymi się na tzw. ziemiach odzyskanych, albo w Bieszczadach po 1945 roku. Manipulacja w filmie „Wilcze Echa” polega na tym, że tutaj nie mówi się o polskim podziemiu niepodległościowym, czy członkach band UPA, natomiast możemy się domyśleć, że główny bohater walcząc z przestępcami, tak naprawdę walczy jako przedstawiciel władzy ludowej z przedstawicielami polskiego, niepodległościowego podziemia. Ten obraz jest jednak dosyć stonowany. Można też powiedzieć, że być może sam główny bohater filmu wywodzi się z szeregów bojowników np. Armii Krajowej, a to z racji, że film podpisał Aleksander Ścibor-Rylski, czyli wybitny scenarzysta, w historii związany także z Armią Krajową – wyjaśnia profesor.
W sierpniu „Filmowe Piątki” w ogrodach Radia Kielce będą się odbywać o godzinę wcześniej, a więc o 20.00. 4 sierpnia widzowie zobaczą film pt. „Rozmowa” z 1974 roku w reżyserii Francisa Forda Coppoli.
– To wybitny film odsłaniający kulisy manipulacji, jakich dopuszczały się amerykańskie służby specjalne, zwłaszcza w latach 70., w dobie afery Watergate. To film, którego głównym bohaterem jest Harry Caul, specjalista od podsłuchów. Wpada on na trop morderstwa, które bardziej słyszał, niż widział. I tu sam staje się podmiotem manipulacji – zapowiada prof. Piotr Kletowski.
Projekcja będzie okazją do rozmowy na temat manipulacji obrazem i dźwiękiem w Ameryce. Gościem spotkania będzie red. Arkadiusz Miller – radiowiec, reżyser dźwięku i wykładowca UJK.
„Filmowe Piątki” będą się odbywać do końca wakacji. To cykl, w ramach którego prezentujemy znane filmy wykrzywiające rzeczywistość i przybliżamy sposoby manipulacji w kinie.