Od wtorku, 1 sierpnia turyści będą mogli zwiedzać nową atrakcję w regionie. To Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra” w Nowej Słupi, nazywany również Parkiem Legend. Dotychczas obiekt poznawały tylko grupy testowe.
Piotr Sepioło, zastępca dyrektora instytucji powiedział, że jest to miejsce, w którym turyści będą mogli zagłębić się w świat legend świętokrzyskich. Na ścieżce edukacyjnej poznają 13 z nich.
– Pojawią się tutaj różne opowieści związane nie tylko z Łysą Górą, czyli z najbardziej legendotwórczym wzniesieniem w Górach Świętokrzyskich, ale również z najwyższym, czyli Łysicą. Są legendy o powstaniu miejscowości takich jak Sandomierz czy Kielce, ale są również opowieści o zamkach w Chęcinach czy w Krzyżtoporze. Pojawią się nawet duchy tych zamków. Są podania o zbójach, którzy przez lata grasowali na naszych ziemiach – wymienia.
Po ścieżce edukacyjnej, zwiedzających oprowadza Pielgrzym, któremu głosu użycza lider legendarnego zespołu TSA – Marek Piekarczyk. Dołącza do niego Czarownica, którą gra krakowska aktorka, Małgorzata Klara. Dodatkowo w filmach wykorzystanych na ekspozycji pojawiają się aktorzy i aktorki z Teatru im. Stefana Żeromskiego, Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” czy z Kieleckiego Teatru Tańca.
Jak mówi Małgorzata Wik-Grzywna, dyrektor Parku, do pokazania świata legend została użyta nowoczesna technologia.
– Opowiadamy w bardzo atrakcyjny sposób, bo to nie są historie przekazywane ustnie przez przewodnika, tylko mamy wirtualnych przewodników – głos z offu, który prowadzi nas od jednej sali do drugiej, od jednej przestrzeni do innej. We wszystkich salach mamy albo filmy albo multimedia, takie jak na przykład „pepper ghost”, dzięki której pokazujemy duchy zamków – wyjaśnia.
Po wyjściu ze ścieżki edukacyjnej, zwiedzający trafiają do sali edukacyjnej, gdzie z kolei czekają na nich stanowiska z okularami VR. Małgorzata Wilk-Grzywna mówi, że symulator pozwala poznać Góry Świętokrzyskie z lotu ptaka.
– Mamy dziewięć takich urządzeń i to rzeczywiście jest hit. Natomiast na koniec zwiedzania, na gości czeka wizyta w kinie 3D. Tu, w trójmiarze, zostały pokazane najważniejsze atrakcje gór świętokrzyskich. Można powiedzieć, że to jest taka brama do województwa świętokrzyskiego – podkreśla.
Oprócz kina 3D, ścieżki z legendami i sali edukacyjnej, zaplanowano, by w obiekcie znajdował się także sklepik, miejsce, w którym turyści mogliby coś zjeść. Ta część jeszcze nie funkcjonuje.
Park Legend znajduje się przy ulicy Benedyktyńskiej 6 w Nowej Słupi. Piotr Sepioło zwraca uwagę na jego architekturę.
– Z zewnątrz budynek wyłożony jest drewnem, nawiązującym do puszczy jodłowej, a wokół są kamienie, które odwołują się do gołoborza, więc są to naturalne elementy, które świetnie się komponują z Centrum Kulturowo-Archeologicznym, gdzie znajduje się rekonstrukcja wioski z okresu kultury przeworskiej. Tam odbywają się dymarki świętokrzyskie – wyjaśnił.
Z otwarcia obiektu cieszy się burmistrz Nowej Słupi, Andrzej Gąsior.
– Najpierw otworzyliśmy Muzeum Starożytnego Hutnictwa, a w drugiej kolejności planowaliśmy uruchomienie Parku Dziedzictwa, który miał uzupełniać kompleks turystyczny w Nowej Słupi. Jesteśmy z tego powodu na pewno szczęśliwi, ponieważ wiemy, że czasy są trudne, jeśli chodzi o realizacje inwestycji. Jest to obiekt bardzo atrakcyjny, bardzo innowacyjny jeśli chodzi o sposób prezentowania niematerialnego dziedzictwa naszego regionu. Myślę, że każdy znajdzie tu coś, co go zainteresuje. Wizyta tutaj nie będzie straconym czasem – zapewnia.
Burmistrz nie kryje, że budowa Parku Dziedzictwa przypadła na trudny czas. Skutki pandemii i wojny w Ukrainie opóźniły inwestycję.
– Prace przeciągnęły się o rok, wszyscy wiemy, że dziś w wiele umów wpisywane są rewaloryzacje. U nas też konieczne było uzupełnienie finansowe, za co serdecznie dziękuję Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Świętokrzyskiego, który dodatkową kwotą 1 mln zł zasilił tę inwestycję – mówi.
Obiekt będzie czynny od wtorku do niedzieli, w godz. 9.00-18.00 (ostanie wejście na ekspozycję o godz. 16.30). Na ścieżkę edukacyjną będą mogły wejść zarówno grupy zorganizowane, jak i indywidualni zwiedzający. Miejsca można zarezerwować mailowo – bilety@parklegend.pl lub tel. 507 803 986. Wejścia będą się odbywać co 20 minut, a czas zwiedzania trwa niespełna godzinę. Koszt biletu – 20 i 30 złotych.
Oficjalne otwarcie Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra” w Nowej Słupi jest planowane na połowę września.