Jesienią rozpoczną się prace remontowe kolegiaty Świętego Mikołaja w Końskich. W tym roku kościół zostanie zabezpieczony przed wilgocią, a w przyszłym – odnowione zostaną witraże i elewacja.
Dziekan ksiądz Jacek Wieczorek informuje, że największym problemem jest brak odwodnienia i utrzymująca się w świątyni wilgoć.
– W tym roku chcemy rozpocząć pierwszy etap prac budowlanych czyli odwodnienie i izolację fundamentów. Zakładam, że te prace rozpoczniemy pod koniec września lub na początku października – mówi.
Jak dodaje ksiądz, proboszczowie przez lata szukali sposobu na pozbycie się wilgoci z kościoła, co notowali w kronikach parafialnych. Woda na ścianach doprowadziła do zniszczenia fresków, które w przeszłości zdobiły wnętrze. Jakie polichromie utracono, można zobaczyć na zachowanych zdjęciach Antoniego Borowca.
– Malowidła zniszczyła wilgoć, o czym dowiadujemy się z kronik. Dziś pozostały nam jedynie zdjęcia z wnętrza kolegiaty – dodaje.
Kolegiata Świętego Mikołaja w Końskich jest zabytkowym kościołem późnogotyckim, wybudowanym w latach 1492–1520 na miejscu kościoła romańskiego ufundowanego przez Iwo Odrowąża. W 1749 roku na rozkaz Jana Małachowskiego wzniesione zostało prezbiterium o gwieździstym kształcie, kamienny późnobarokowym ołtarz z kolumnami oraz baldachimem. W latach 1902–1903 kościół został rozbudowany od strony zachodniej, a projektantem był architekt Wacław Popławski. W 1913 roku została wzniesiona wieża z zegarem i trzema dzwonami.
Remont kolegiaty możliwy jest dzięki funduszom w wysokości 1,1 mln zł z Polskiego Ładu. Do województwa świętokrzyskiego w tym rozdaniu trafiło 117 mln zł na modernizację ponad 200 zabytków.