„Byśmy byli jedno” – to tytuł oratorium, które zaprezentowane będzie dziś, (wtorek, 8 sierpnia) w kościele pw. św. Kazimierza w Bilczy.
Organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej widowisko opowiada historię Kościoła polskiego w czasach komunizmu. Poświęcone jest działalności trzech ważnych dla historii XX wieku kapłanów – Stefana Wyszyńskiego, Karola Wojtyły oraz Franciszka Blachnickiego. Ukazuje ścieżki ich życia wobec trudów prześladowań reżimu komunistycznego.
Oratorium „Byśmy byli jedno” obejrzą pątnicy 42. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę.
Prymas Wyszyński chciał stworzyć w czasach komunizmu alternatywę dla socjalistycznej wspólnoty świeckiej. To on zgromadził naród na Jasnej Górze, by odnowić śluby króla Jana II Kazimierza i to on zachęcił Polaków do świętowania Milenium chrztu Polski. Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II, zorganizował duszpasterstwo akademickie, które stało się opozycją wobec powstających wówczas organizacji młodzieżowych popierających porządek socjalistyczny. Franciszek Blachnicki był twórcą ruchu Światło-Życie, a wcześniej angażował się na rzecz trzeźwości i odnowy życia. Ci trzej kapłani wpłynęli na polski model religijności po II wojnie światowej.
Widowisko Instytutu Pamięci Narodowej, przeplecione pieśniami i muzyką ma skłonić do refleksji nad znaczeniem wolności, wartości duchowych i siły wspólnoty religijnej.
Rozpocznie się w kościele pw. św. Kazimierza w Bilczy o godz. 9. Wstęp wolny.