Więcej zajęć praktycznych, rozmów na temat zdrowia psychicznego oraz uatrakcyjnienia zajęć wychowania fizycznego – takich zmian w szkołach chcą uczniowie z województwa świętokrzyskiego.
Te postulaty zostały sporządzone podczas rozmów z przedstawicielami Rady Dzieci i Młodzieży w listopadzie ubiegłego roku. Dziś do Kielc przyjechała Aleksandra Horoszko, przewodnicząca rady przy Ministrze Edukacji i Nauki, by przedstawić pełny raport z rozmów. Jak podkreśla, młodzież z województwa świętokrzyskiego najczęściej poruszała tematy związane ze zdrowiem i profilaktyką.
– Przede wszystkim rekomendujemy edukację zdrowotną w szkole, by było tam miejsce np. na naukę radzenia sobie ze stresem i reakcją na trudne sytuacje. Chcemy też, by podjęto w szkołach temat zwalczania używek i informowania o konsekwencjach, które wynikają z ich zażywania. Rekomendujemy także przeanalizowanie podstawy programowej dotyczącej wychowania fizycznego, by na przedmiot ten wszyscy chodzili z przyjemnością, a nie z przymusu – tłumaczy Aleksandra Horoszko.
Rada Dzieci i Młodzieży zachęca także do poparcia postulatu, by zajęcia w szkołach ponadpodstawowych zaczynały się godzinę później, czyli o godz. 9.
Świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik jest zdania, że szkoła ma być dla ucznia, więc uwagi te z pewnością zostaną przeanalizowane.
– Bardzo dobrze, że taka Rada istnieje, ponieważ niektóre elementy, jak zmiana podstawy programowej, mogą być podnoszone tylko na szczeblu ministerstwa. Natomiast inne pozostają w gestii szkół. Być może za dwa czy trzy lata nic nie stoi na przeszkodzie, by zajęcia zaczynać godzinę później. Co do zajęć wychowania fizycznego zgadzam się, że niektórzy uczniowie od tego uciekają, ponieważ zajęcia są mało atrakcyjne. My robimy wiele, by propagować sport w regionie, lecz jeszcze trochę pracy przed nami. Padł tez temat smartfonów i o ile musimy iść do przodu wraz z rozwojem technologii, to nie można w tej kwestii przesadzać – dodaje kurator.
Rada Dzieci i Młodzieży została powołana Zarządzeniem Ministra Edukacji i Nauki w styczniu 2022 r. na okres do 30 września 2023 r. Do zadań rady należy podejmowanie stanowisk oraz wyrażanie opinii, w tym przedstawianie propozycji w kwestiach dotyczących dzieci i młodzieży.