Setki melomanów przybyły do ogrodu włoskiego Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. W sobotni wieczór, 19 sierpnia, odbył się tam przedostatni koncert z cyklu „Chopinowskie Inspiracje”. W otoczeniu natury zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego w wykonaniu utalentowanego, młodego pianisty Mateusza Krzyżowskiego.
Jak mówił artysta – muzyka, przesiąknięta historią i wyjątkowe brzmienie fortepianu stworzyły niezwykłą aurę tego wieczoru.
– Zdecydowałem się na połączenie muzyki Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, tworząc tym samym interesującą i inspirującą mieszankę, która, odnoszę wrażenie, przypadła do gustu publiczności. Pomimo to, że obaj kompozytorzy byli Polakami, to żyli w różnych czasach, co przełożyło się na zupełnie różny sposób interpretacji mazurków i polonezów. Było to dla mnie fascynujące doświadczenie i mam nadzieję, że również dla publiczności – powiedział.
Obecni słuchacze mogli poczuć emocje i przesłanie każdej nuty, którą wydobywał Mateusz Krzyżowski z instrumentu. Jak mówił pianista – różnica pomiędzy występami w zamkniętej sali, a na otwartej przestrzeni, zawsze jest znacząca.
– Dźwięk musi być inaczej przekazywany i musi też być uwzględnione otoczenie, a w tym otoczeniu reakcja publiczności była również wyjątkowa. Dzięki temu, że zdecydowaliśmy się na połączenie utworów tych dwóch kompozytorów, stworzyliśmy pewnego rodzaju muzyczną ucztę – podkreślił.
Jak mówił maestro Artur Jaroń, koordynator wydarzenia – każdy dźwięk fortepianu w wykonaniu Mateusza Krzyżowskiego, który prezentuje muzykę na najwyższym światowym poziomie, publiczność wchłonęła.
– Bardzo cenię twórczość Mateusza Krzyżowskiego. Obserwuję jego artystyczny rozwój od ponad sześciu lat. Pamiętam go jeszcze z czasów, gdy startował w konkursie imienia Mroczkowskiego jako uczeń Szkoły Muzycznej w Katowicach. Wtedy to zdecydowanie zwyciężył, stawiając swoje umiejętności ponad konkurencję. Dzisiejszy występ był niezwykle interesujący. Dobór programu był wyjątkowy. Mateusz zaprezentował swoje wirtuozerskie umiejętności oraz elegancję. Polonez andante spianato zachwycił nas wszystkich, a porównanie mazurków Chopina i Szymanowskiego było niezwykle ciekawe. Młodzieńcza fantazja Karola Szymanowskiego była wspaniałym uzupełnieniem programu, pokazującym różnorodność twórczości tego kompozytora w różnych okresach. Cieszę się, że mieliśmy okazję usłyszeć Mateusza Krzyżowskiego w tym repertuarze. Jestem pewien, że jeszcze wiele razy będziemy mieli szansę spotkać się z jego sztuką i talentem – podkreślił maestro.
Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych uważa, że im więcej takich koncertów będziemy mieli okazję wspólnie przeżyć, tym lepiej będziemy się czuć na co dzień.
– Piękny, wzruszający koncert muzyki Chopina, ale przede wszystkim Szymanowskiego. Myślę, że każdy kielczanin powinien taki koncert odwiedzić, bo to jest niepowtarzalne wrażenie. Muzyka ma tę niesamowitą moc, że potrafi wzbogacić nasze życie i wprowadzić do naszej codzienności nutę piękna i refleksji. Dzięki takim wydarzeniom, jak ten koncert, możemy doświadczać tych pięknych emocji na nowo i odnajdywać je w naszym codziennym życiu – podkreślił wiceminister.
Natomiast wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik zaznaczyła, że to wydarzenie stanowi atrakcję nie tylko dla kielczan, lecz także dla wszystkich entuzjastów muzyki klasycznej.
– Te wyjątkowe wieczory nie tylko obdarowują nas muzyką, lecz także otwierają drzwi dla wszystkich, którzy kochają nuty klasyczne. To wydarzenia, które zasługują na uwagę i wsparcie, gdyż przynoszą radość i wzruszenie wszystkim mieszkańcom, nie tylko Kielc, ale także tym, którzy przyjeżdżają jako turyści. Te dźwięki w tak pięknym otoczeniu przenoszą nas po prostu w inny wymiar – dodała.
Z kolei senator Krzysztof Słoń zaznaczył, że był to prawdziwie polski wieczór.
– Mieliśmy okazję usłyszeć muzykę dwóch wspaniałych polskich kompozytorów o światowej renomie, którzy podbijają serca melomanów na całym świecie. Dodatkowo na scenie pojawił się młody, utalentowany pianista, który prezentuje swoje umiejętności na światowych salach koncertowych. To była naprawdę magiczna chwila – dodał senator.
Wśród publiczności znalazły się osoby, które po raz kolejny zdecydowały się przyjść na koncert, ale to wydarzenie zainteresowało też turystów, którzy tego wieczoru odwiedzili Dawny Pałac Biskupów Krakowskich. Jedną z tych osób była pani Paulina, która wraz ze swoim synem do Kielc przyjechała z Londynu.
– Co roku odwiedzamy Kielce i to miejsce, ale dzisiaj muszę przyznać, że zostaliśmy miło zaskoczeni przez to wydarzenie. Nie jestem ekspertem muzyki poważnej, to mogę od razu przyznać. Nie słucham jej na co dzień, natomiast to, że mogliśmy jej doświadczyć na żywo w takich wyjątkowych okolicznościach, jest naprawdę cennym doświadczeniem – przyznała.
Pan Włodzimierz z kolei brał udział w każdej edycji „Chopinowskich Inspiracji”. Przyznał, że wydarzenie na przestrzeni tych kilku lat bardzo się rozwinęło.
– Podczas koncertów mamy dodatkowe wartości, nie tylko muzykę, ale też to, co nas otacza. Wspaniała zieleń, klomby, pałac. Duża różnorodność jest wśród artystów, którzy występują. Dlatego chętnie tutaj wracam – podkreślił.
Retransmisja koncertu w niedzielę (20 sierpnia) od godz. 22.05 na antenie Radia Kielce.
Za tydzień, w piątek, 25 sierpnia – ostatni koncert z cyklu „Chopinowskie Inspiracje”. Wystąpią Agata Kielar-Długosz, Łukasz Długosz oraz Artur Jaroń. Początek wydarzenia o godz. 19.00.