Suma odpustowa z udziałem biskupów krakowskich, sandomierskich i kieleckich będzie centralnym punktem jubileuszowego Odpustu Wincentiańskiego, który w czwartek (24 sierpnia) rozpoczął się w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie. Uroczystość jest wyjątkowa, ponieważ w tym roku przypada 800. rocznica śmierci błogosławionego Wincentego Kadłubka.
Odpust rozpoczął się w czwartek (24 sierpnia), mszą świętą o godz. 18.00. Dzień później (25 sierpnia) odprawione zostały trzy msze: o godz. 10.00, 12.00 (dla chorych i starszych) i o 18.00. O godz. 21.00 alejami przy archiopactwie przeszła Droga Krzyżowa. W sobotę (26 sierpnia) o godz. 18.00 mszy świętej przewodniczył ks. bp Andrzej Kaleta. Następnie odbyła się procesja do Kopca Spotkania, na zakończenie której była możliwość uczczenia relikwii Wincentego Kadłubka – powiedział ojciec Rafał Ściborowski, opat Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie.
– W niedzielę odbędzie się msza święta pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w asyście biskupa krakowskiego, sandomierskiego i kieleckiego, ponieważ te trzy diecezje wiążą się z życiorysem bł. Wincentego Kadłubka – podkreśla opat.
W uroczystości wezmą udział także opaci cysterscy wraz z opatem generalnym zakonu cysterskiego, o. Mauro Leporim z Rzymu.
Do Jędrzejowa przyjeżdżają wierni ze wszystkich dekanatów
W obchody została włączona cała diecezja kielecka. Przez cały rok, w każdy trzeci piątek miesiąca w jędrzejowskim sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka odbywają się dni skupienia dla wiernych z kolejnych dekanatów.
– Ksiądz biskup Jan Piotrowski zgodził się na takie przeżywanie „Roku Kadłubkowego”, ponieważ Kadłubek jest drugim patronem diecezji kieleckiej. Spotkanie będzie się zaczynało zawsze ok. godz. 19.30. Będą śpiewane nieszpory, konferencja o bł. Wincentym Kadłubku, różaniec i msza święta o godz. 23.00 z kazaniem o mistrzu Wincentym, po której będzie rozesłanie – zapowiadał opat.
Stolica Apostolska zgodziła się na całoroczny odpust
Uroczystości jubileuszowe potrwają do 8 marca 2024 roku. W tym czasie wszyscy odwiedzający sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie będą mogli otrzymać odpust zupełny.
– Został on pozyskany przez Kurię Kielecką dla jędrzejowskiego Archiopactwa Cystersów, o co zwróciłem się do Stolicy Apostolskiej. Wszyscy, którzy przez cały rok nawiedzą sanktuarium i będą się modlić przy trumnie bł. Wincentego Kadłubka, na wskazanych w dokumencie warunkach będą mogli wyprosić odpust zupełny za żywych lub za zmarłych – zapowiada ojciec Rafał Ściborowski.
Kadłubek sam wybrał cystersów. Wierni nadal doświadczają tam cudów przez jego wstawiennictwo
Opat dodaje, że bł. Wincenty Kadłubek wybrał jędrzejowski klasztor zafascynowany regułą cystersów.
– Cystersi żyli według ostrych reguł zakonnych, to widocznie go pociągało, motywowało do tego, by tym stylem cysterskim żyć. Swoje ostatnie 5 lat przeżył w ciszy klasztornej celi i według konkretnego rytu życia zakonnego. Warto także przypomnieć, że bł. Wincenty zwracał uwagę na kult Najświętszego Sakramentu. To jemu zawdzięczamy święcące się wieczne czerwone lampki przy tabernakulum – przypomina.
Ojciec Rafał Ściborowski dodaje, że kult błogosławionego jest nadal żywy. Często w jędrzejowskim sanktuarium, w drodze na Jasną Górę, zatrzymują się pielgrzymki autokarowe. Przybywają tu także grupy uczniów poznających na lekcjach postać Wincentego.
– Nadal zbierane są także świadectwa o łaskach wyproszonych za wstawiennictwem bł. Kadłubka. Przyjmuje je w kancelarii proboszcz od osób, które uważają, że jakiś cud w ich życiu dokonał się przez wstawiennictwo tego błogosławionego. Odbywa się to w obecności świadków. Jest też takie niespisane świadectwo jędrzejowian, z których wielu uważa, że poważne, groźne wichury omijają nasze miasto właśnie dzięki opiece bł. Kadłubka – dodaje ojciec opat.
Wincenty Kadłubek spoczywa w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie, w kaplicy bocznej. Został beatyfikowany w drugiej połowie XVIII wieku. Trwają starania o jego kanonizację.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:
24 sierpnia (czwartek)
18.00 – Msza św. z homilią na rozpoczęcie duchowego przygotowania, po niej procesja z relikwiami po alejach i możliwość uczczenia relikwii
21.00 – Nabożeństwo różańcowe z procesją maryjną po alejach
25 sierpnia (piątek)
10.00 – Msza św. z homilią
12.00 – Msza św. z homilią dla chorych i starszych z możliwością przyjęcia sakramentu chorych
18.00 – Msza św. z homilią, po niej procesja z relikwiami po alejach i możliwość uczczenia relikwii
21.00 – Droga Krzyżowa po alejach
26 sierpnia (sobota)
10.00 – Msza św. z homilią
12.00 – Msza św. z homilią
17.00 – Msza św. z homilią pod przewodnictwem Księdza Biskupa Andrzeja Kalety. Po Mszy św. procesja do Kopca Spotkania, na zakończenie której będzie możliwość uczczenia relikwii
27 sierpnia (niedziela) GŁÓWNE UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE
7.00 – Msza św. z homilią, litania ku czci bł. Wincentego, błogosławieństwo i możliwość uczczenia relikwii
8.30 – Msza św. z homilią, litania ku czci bł. Wincentego, błogosławieństwo i możliwość uczczenia relikwii
10.00 – Msza św. z homilią, litania ku czci bł. Wincentego, błogosławieństwo i możliwość uczczenia relikwii
12.00 – Uroczysta Suma Odpustowa pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. We Mszy św. wezmą także udział biskupi krakowscy, sandomierscy i kieleccy oraz opaci cysterscy wraz z opatem generalnym zakonu cysterskiego, o. Mauro Leporim z Rzymu. Po mszy św. procesja z relikwiami po alejach, błogosławieństwo i możliwość uczczenia relikwii.
18.00 – Msza św. z homilią, litania ku czci bł. Wincentego, błogosławieństwo i możliwość uczczenia relikwii
19.15 – Finał XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej
Przed jędrzejowską publicznością wystąpi ALICJA WĘGORZEWSKA z zespołem w składzie: Alicja Węgorzewska – mezzosopran, Halina Risna-Krasowska – sopran, Bogdan Kierejsza – skrzypce, Robert Grudzień – organy, piano.