Pokaz wytopu ołowiu będzie jedną z wielu prezentacji, które zaplanowano na niedzielę (27 sierpnia) w Parku Etnograficznym w Tokarni. Po raz 31. odbędą się tu „Wytopki ołowiu”.
– To najstarsza impreza plenerowa, jaką organizuje Muzeum Wsi Kieleckiej – mówi Beata Ryń, rzecznik instytucji oraz dodaje, że mimo upływu czasu wydarzenie nadal ma swój urok i niepowtarzalny charakter.
– Wytop ołowiu z rudy w staropolskim piecu hutniczym to jest widowisko, które cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności, która oczekuje też na medale pamiątkowe, wybijane i wręczane widzom. Ten pokaz realizują nasi pracownicy w strojach hutników – wyjaśnia.
Widowisko komentarzem naukowym opatrzy dr Ireneusz Suliga z AGH w Krakowie.
Jak zapewnia Beata Ryń, nie zabraknie pokazu pędzenia dziegciu metodą „garnek na garnku”.
– Dziegieć był niezwykle popularną substancją na dawnej wsi, która była używana właściwie do wszystkiego, a dziś jest zupełnie zapomniana. Nic dziwnego, bo była kłopotliwa, brudząca, śmierdząca, ale okazuje się, że jej właściwości teraz powolutku są odkrywane przez farmaceutów, kosmetologów i dziegieć wraca do łask. My pokażemy, jak kiedyś wyglądał – zapowiada.
Będą także pokazy wypału węgla drzewnego w mielerzu czy pokaz wytopu miedzi starożytną metodą z epoki neolitu. Widzowie będą mogli także zobaczyć odlewanie kul i ołowianych żołnierzyków oraz wytwarzania gwoździ i galanterii żelaznej. Ten pokaz przygotuje Zabytkowy Zakład Hutniczy i Muzeum Techniki w Maleńcu, który również poprowadzi warsztaty z podstaw odlewnictwa dla dzieci. Z kolei Ryszard Skuza ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych zaprezentuje kowalstwo tradycyjne i artystyczne.
Za sprawą Grupy Rekonstrukcji Historycznej Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego rozlegną się salwy armatnie, natomiast Aleksandra Imosa z Muzeum Wsi Kieleckiej przeczyta dawne regionalne legendy górnicze. Będzie również kiermasz rękodzieła ludowego.
Beata Ryń zwraca uwagę szczególnie na wydarzenie, które nierozerwalnie związane jest z „Wytopkami ołowiu” w Tokarni.
– Jest to elektrolityczne otrzymywanie miedzi metodą Łaszczyńskiego. Upamiętnimy, wspaniałego naukowca Stanisława Ignacego Łaszczyńskiego, który został zamordowany przez Niemców w czasie II wojny światowej na ulicach Kielc – wyjaśnia.
Impreza potrwa od godz. 12.00 do 16.00. Wydarzenie poprzedzi msza święta, która o godz. 11.00 rozpocznie się w zabytkowym kościele w Rogowa.