Mikołaj Kopernik był osobą wykształconą. Podstawową edukację zdobył w Toruniu, następnie studiował w Krakowie, Bolonii i Padwie. Po studiach edukacji jednak nie zaprzestał.
– Mikołaj Kopernik posiadał spory księgozbiór. W sumie liczył ponad 150 pozycji – opowiada ks. dr Tomasz Garwoliński, dyrektor Biblioteki Seminaryjnej Hosianum w Olsztynie.
Na całym świecie zidentyfikowano dotychczas 54 druki z biblioteki Mikołaja Kopernika. Większość znajduje się w Szwecji. Znalazły się tam jako łup wojenny po wojnie polsko-szwedzkiej. W Polsce zostało 11 ksiąg, z czego 9 znajduje się w Bibliotece Seminaryjnej Hosianum w Olsztynie.
– Książki Mikołaja Kopernika raczej do Polski nie wrócą, ale naukowcy mają do nich dostęp – dodał ks. dr Tomasz Garwoliński.
Niektóre księgi i dokumenty można oglądać na specjalnej wystawie prezentowanej w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.
– Księgi zostały zebrane w jednym miejscu, ale najciekawsze są w nich dopiski Mikołaja Kopernika – mówi ks. dr Zbigniew Czernik, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie. – Zapiski wskazują, że właściciel woluminów czytał je uważnie i często wracał do tego co zanotował. Większość książek dotyczy teologii i prawa, ale w bibliotece są też księgi z tamtego okresu, które dotyczą matematyki i astronomii. Do nich też prawdopodobnie miał dostęp Mikołaj Kopernik.
W archiwach Archidiecezji Warmińskiej zachowało się sporo dokumentów napisanych przez Mikołaja Kopernika.
Za tydzień kolejne spotkanie z Mikołajem Kopernikiem w naszym wakacyjnym cyklu „Mikołaj Kopernik – czwartek odkrywców”.