Jeszcze w tym roku mogą rozpocząć się prace przy przebudowie czterech kieleckich dróg, w tym ul. Klonowej, Orląt Lwowskich i skrzyżowania ul. Malików z Batalionów Chłopskich. Miasto otrzymało na ten cel 23,5 mln zł rządowego dofinansowania. Drugie tyle zapłaci samorząd Kielc.
Jak informuje Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc, przetarg na cztery zadania zostanie ogłoszony w ciągu miesiąca. – Wykonawcę poznamy prawdopodobnie na przełomie października i listopada. Natomiast roboty drogowe mogłyby się rozpocząć na przełomie 2023/2024 roku. Mamy gotową dokumentację projektową i zabezpieczone pieniądze w Wieloletniej Prognozie Finansowej – wyjaśnia rzecznik.
Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc podkreśla, że są to bardzo ważne inwestycje, które poprawią bezpieczeństwo kierowców, rowerzystów i pieszych.
– Jeśli chodzi o część północną, zmodernizujemy część ul. Klonowej. Przebudowana zostanie także ul. Biskupa Jaworskiego i skrzyżowanie z ulicami: Gabrieli Zapolskiej i Piłsudskiego. Lewoskręt jest tam niemożliwy, więc zdecydowaliśmy się na montaż sygnalizacji świetlnej. Za tym idzie również przebudowa mniejszego odcinka, aczkolwiek długo oczekiwanego, czyli skrzyżowania ul. Orląt Lwowskich z Piłsudskiego. Wyjeżdżając z Orląt Lwowskich jedziemy pod górkę, więc nie dla wszystkich jest to wygodne i bezpieczne. Mieszkańcy prosili o pochylenie się nad tym problemem, wiec przystąpiliśmy do działania – zaznacza.
Rozbudowane zostanie także skrzyżowanie ulic: Batalionów Chłopskich, Malików i Wystawowej. Ma to wpłynąć na rozwój stref przemysłowych.
– Od zachodniej strony Malikowa są tereny przemysłowe i chcemy je dalej otwierać. Zaczynamy pracę od tego ronda, ponieważ występuje tu tzw. „wąskie gardło”. W pobliżu są też Targi Kielce, które prężnie się rozwijają i przyciągają tysiące osób z całego świata, więc między innymi dlatego chcemy to rondo jak najszybciej poszerzyć – dodaje Bożena Szczypiór.
Wykonawca będzie mieć 26 miesięcy na wykonanie każdej z inwestycji. Planowany koniec wszystkich robót to drugie półrocze 2025 roku. Całkowita wartość zadania wynosi 47 mln zł.