Z Kielc wyruszył trzeci rajd rowerowy na Westerplatte. Przejazd ma uczcić pochodzących z Kielecczyzny obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Cykliści wyjechali w dwóch grupach po 15 osób, a do przejechania mają prawie 700 km.
Biskup Marian Florczyk, inicjator rajdu przypomniał, że rajd rozpoczyna cykl wydarzeń upamiętniających żołnierzy z Westerplatte.
– Chodzi o to, by poprzez wydarzenia, ale też i opowiadania przekazać młodemu pokoleniu historię naszej ziemi i historię Polski. Zapisaliśmy się w historii naszego kraju wiele razy w bohaterski sposób, a szczególnie jeśli chodzi o Westerplatte – podkreślił hierarcha.
Cyklistów przyszedł pożegnać m.in. senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.
– W 1939 roku bardzo wielu kielczan żegnało tę załogę, która udawała się na Westerplatte i dzisiaj też trzeba tych naszych bohaterów rajdu stosownie pożegnać i trzymać kciuki, by bezpiecznie dojechali na Westerplatte. Jestem pewien, że dzięki temu rajdowi bardzo wielu Polaków dopiero teraz dowie się, że z tej 80-osobowej załogi bohaterskich obrońców Westerplatte 69, to „Czwartacy” z kieleckiej Bukówki. Oni Westerplatte mieli bronić tylko przez 12 godzin, a bronili aż przez 7 dni – przypomniał Krzysztof Słoń.
Przed kielecką katerą był też Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.
– W tym roku planuję również wziąć udział w uroczystościach 1 września na Westerplatte. Jestem związany z 4. Pułkiem Piechoty Legionów na Bukówce, gdzie odbywałem służbę wojskową. Znałem też kilku Westerplatczyków, którzy przeżyli i wrócili z obozów jenieckich. Później swoją służbą służyli jeszcze Polsce. Od nich mogłem uzyskać informacje, jak to faktycznie było wówczas na Westerplatte – dodał Andrzej Bętkowski.
Jak zaznaczyła Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, mamy obowiązek przypominać młodemu pokoleniu o tym, co wydarzyło się w pierwszych dniach II wojny światowej.
– To niesamowite wydarzenie i jednocześnie ogromny wyczyn. Tym bardziej duży szacunek dla wszystkich tych, którzy chcą poprzez rajd, mszę świętą, czy zapalając znicze upamiętniać to, co działo się kilkadziesiąt lat temu – powiedziała Renata Janik.
Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc na plac przed Bazyliką Katedralną przyszła pożegnać swojego niepełnosprawnego męża, który w rajdzie bierze udział po raz drugi, a trasę przejedzie na specjalnie do tego przygotowanym rowerze. Jak powiedziała, rajd ma wymowne znaczenie w kontekście chociażby tego, co się dzieje za naszą wschodnią granicą.
– Poprzez takie wydarzenia chcemy przypominać młodemu pokoleniu o tym, co się działo kilkadziesiąt lat temu. Mam nadzieję, że oni z kolei będą o tym przypominać swoim dzieciom. Dzisiaj kilkaset kilometrów od nas toczy się wojna, giną niewinni ludzie. Dlatego chcemy pokazać zwłaszcza tym młodym ludziom, że to nie jest gra komputerowa, w której ma się kilka żyć. Chcemy młodym ludziom pokazywać bohaterstwo i patriotyzm tych ludzi, którzy walczyli w naszej obronie – podkreśliła Bożena Szczypiór.
Po raz trzeci w rajdzie udział bierze Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty. Jak powiedział, cieszy się, że w tym roku w tym wydarzeniu bierze udział wiele młodych osób.
– To bardzo szczytna idea. Dzięki temu rajdowi wiele osób dowiedziało się, że na Westerplatte za naszą wolność walczyli też kielczanie. Bardzo ważne jest również to, że jadą z nami młodzi ludzie. Musimy pamiętać komu zawdzięczamy to, że żyjemy w wolnym kraju – dodał Kazimierz Mądzik.
W pierwszym etapie rajdu bierze udział także Magdalena Fogiel – Litwinek, zastępca komendanta wojewódzkiego Ochotniczych Hufców Pracy.
– Współorganizuję ten rajd z ramienia OHP i co roku jeżdżę do Dąbrowy, odprowadzam naszych bohaterów. Warto pamiętać o naszych żołnierzach z Westerplatte, tym bardziej, że sama jestem żoną oficera i mamą żołnierza, więc szczególnie leży mi to nas sercu – przyznała Magdalena Fogiel Litwinek.
W rajdzie po raz pierwszy biorą udział 13-letni Igor i 12-letni Marcel. Jak przyznali, poprzez udział w tym rajdzie chcą przypomnieć ludziom, że właśnie na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa, w której zginęło bardzo dużo Polaków, także mieszkańców z naszego regionu.
Uczestnicy rajdu wezmą udział w uroczystościach państwowych związanych z 84. rocznicą wybuchu II wojny światowej na Westerplatte, które rozpoczną się 1 września, o godzinie 4.45.
Kolejnym wydarzeniem będzie akcja pod hasłem „Zapal znicz dla Westerplatczyka” zaplanowana na 1 września. Kolejnego dnia odbędzie się festyn historyczny ku pamięci obrońców Westerplatte. Kulminacją będą wojewódzkie obchody „Pamiętamy o Westerplatczykach” 7 września, a cały cykl wydarzeń zakończy konferencja edukacyjna 18 września.