Superpełnia Księżyca, „Blue Moon” a do tego koniunkcja Księżyca i Saturna. Niezwykłe zjawiska na nocnym niebie będzie można oglądać w środę (30 sierpnia) jeżeli oczywiście pozwolą na to warunki atmosferyczne.
W nocy z 30 na 31 sierpnia o godzinie 3.35 księżyc znajdzie się w pełni. Jednak w tym miesiącu pełnia będzie wyjątkowa nazywana superpełnią lub Blue Moon.
Jak wyjaśnia popularyzator astronomii Mateusz Kalisz z kanału AstroLife księżyc na swojej eliptycznej orbicie znajdzie się w najbliższym punkcie od naszej planety.
Zapowiada, że wyjątkowo pięknie prezentować się będzie Księżyc podczas wschodu, gdy przybierze barwę pomarańczową lub nawet czerwoną za sprawą rozproszonego w atmosferze światła.
– W Kielcach Księżyc wzejdzie po godzinie 20.00, ale koniecznie trzeba udać się w miejsce z odsłoniętym południowo-wschodnim horyzontem. Mieszkańcy wyższych pięter w blokach będą mieli łatwiej, jeśli chodzi o obserwację.
Do obserwacji nie potrzebujemy żadnego sprzętu, a najlepiej uchwycimy Księżyc na fotografii.
Superpełnie zdarzają się 2-3 razy z rzędu i przypadają raz w roku, tym razem w miesiącach letnich. Dodatkowo w tym roku wyjątkowo dwie pełnie przypadną w jednym miesiącu kalendarzowym.
– Sierpień ma 31 dni. Pełnia miała już miejsce 1 sierpnia, więc kolejna przypada 30 sierpnia. To wyjątkowa rzadkość, dlatego nazwano ją „Blue Moon” od angielskiego zwrotu „Once in a blue moon”, które określa coś, co zdarza się niezwykle rzadko. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nazwa nie ma nic wspólnego z barwą satelity Ziemi – podkreśla popularyzator
Oprócz superpełni Mateusz Kalisz zwraca uwagę na koniunkcję, czyli pozorne zbliżenie dwóch ciał niebieskich tej samej nocy.
– Nad Księżycem widoczny będzie jasny punkt przypominający gwiazdę, jednak to nie gwiazda, a Saturn. Wystarczy niewielki teleskop, aby zaobserwować jego przepiękne pierścienie. Właśnie tej nocy dojdzie do koniunkcji.
Na kanale Astrolife można obserwować nocne niebo na żywo.