Przez pięć kolejnych niedziel, od 3 września do 1 października w kieleckiej Bazylice Katedralnej odbywać się będzie III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Wystąpią artyści z kraju i z zagranicy.
Ks. Michał Olejarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego i wykładowca muzyki w Seminarium Duchownym w Kielcach wyjaśnia, że wydarzenie pozwala wyeksponować piękno brzmienia kieleckich organów.
– Głównym celem tego festiwalu jest prezentacja wysokiej klasy instrumentu zabytkowego, pochodzącego z roku 1911, a zbudowanego przez firmę organmistrzowską Braci Rieger. Po niedawnym, generalnym remoncie ten instrument spełnia wszelkie, najwyższe standardy organów koncertowych – mówi.
Duchowny podkreśla, że organizacja festiwalu była możliwa dzięki wsparciu ordynariusza diecezji kieleckiej, biskupa Jana Piotrowskiego.
– Chcemy kontynuować to wydarzenie kulturalne, by spotkać się. Niech publiczność pozna znakomitych muzyków i piękną muzykę organową, wokalną, jak też tę pisaną na inne instrumenty z towarzyszeniem organów, która też będzie nas wznosiła do Boga. Ta muzyka ma za zadanie podnosić także naszego ducha. Festiwal ma również służyć naszej lokalnej społeczności. Marzeniem nas, organizatorów, jest by mieszkańcy, ale też goście, pielgrzymi czy turyści, którzy będą odwiedzać kielecką katedrę, mogli przeżyć chwile wzruszenia, radości poprzez właśnie kontakt z żywą muzyką – tłumaczy.
Paweł Wróbel, koncertujący organista, pedagog, który podczas festiwalu odpowiada za opiekę artystyczną zwraca uwagę, że obok muzyków zagranicznych występują znakomici artyści z naszego regionu.
– Bardzo nam zależało, żeby oprócz gości, mogły się zaprezentować osoby związane z kielecką szkołą muzyczną, z Filharmonią Świętokrzyską, naszym województwem, żeby też uczestniczyły w tym festiwalu i mogły się pokazać – zaznacza.
– To jest nasze wspólne dzieło. Chcemy zjednoczyć to środowisko muzyczne wokół naszej kieleckiej katedry – dodaje ks. Michał Olejarczyk.
Według tego scenariusza będzie zbudowany pierwszy koncert, który odbędzie się w niedzielę, 3 września, o godz. 19.
Wystąpi włoski organista, prof. Ennio Cominetti. Koncertując na najbardziej prestiżowych festiwalach organowych, wykonał prawie 3 tys. koncertów w najważniejszych świątyniach i salach koncertowych Europy, a także w Azji, Afryce, USA, Kanadzie i Ameryce Południowej. Nagrał 25 płyt CD dla włoskich i niemieckich firm fonograficznych. Prowadzi seminaria muzyczne, zasiada w jury konkursów organowych. Od 1998 roku jest dyrektorem departamentu muzyki kościelnej i profesorem Akademii Sztuki w Rzymie.
W drugiej części koncertu zagra altowiolista Maciej Jaroń – absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Kielcach oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W ramach studiów podyplomowych kształcił się w Akademii Menuhina w Szwajcarii. Obecnie pracuje jako altowiolista w Filharmonii Świętokrzyskiej oraz prowadzi klasę skrzypiec w kieleckiej szkole muzycznej. Na klawesynie towarzyszyć mu będzie Katarzyna Sroka, która ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi. Od 1997 roku pracuje jako pedagog w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, gdzie prowadzi zajęcia w klasie fortepianu i klawesynu oraz pełni funkcję wicedyrektora.
Paweł Wróbel zapewnia, że na melomanów czeka ciekawy program.
– Prof. Ennio Cominetti wykona interesujący repertuar. Będzie to tylko muzyka włoska, począwszy od baroku przez muzykę romantyczną aż do XX wieku – zapowiada.
Udział w koncertach jest bezpłatny.