Rolnicy oraz hodowcy z powiatu jędrzejowskiego podziękowali za tegoroczne plony. Z tej okazji w miejscowości Motkowice, w gminie Imielno, odbyła się huczna zabawa dożynkowa, w której wzięły udział setki mieszkańców regionu. Były liczne atrakcje, prezentacja wieńców dożynkowych, stoiska gospodyń wiejskich oraz zabawa taneczna.
Maryla Domagała oraz Dariusz Mróz, starostowie dożynek powiatu jędrzejowskiego wskazują, że mimo wielu wyzwań i problemów rok 2023 można finalnie uznać za udany.
– W naszym gospodarstwie zajmujemy się hodowlą drobiu, a konkretnie kur rasy broiler. Rocznie hodujemy 300 tys. sztuk drobiu. Ten rok nie był łatwy, głównie z uwagi na huśtawki cen. Ostatecznie jednak udało się nam wyjść na niewielki plus – powiedziała starościna.
Z kolei starosta dożynek wyjaśnił, że jego gospodarstwo utrzymuje się z uprawy zbóż na około 100 ha oraz hodowli trzody chlewnej.
– Można powiedzieć, że ten rok nie był najgorszy. Największe problemy pojawiły się w związku z ASF. Mieliśmy wiele kontroli. Tymczasem nikt nie zajmuje się źródłem problemu, czyli dużą populacją dzików. Natomiast z uwagi na pogodę, na polach też było różnie, jednak udało się nam opanować sytuację – tłumaczył Dariusz Mróz.
Gospodarz wydarzenia, Paweł Faryna, starosta jędrzejowski podkreślił, że 80 proc. mieszkańców powiatu zajmuje się rolnictwem. Niejednokrotnie są to gospodarstwa prowadzone od wielu pokoleń przez jedną rodzinę.
– Ogólnie można powiedzieć, że zbiory w tym roku były udane. Zbiórka zbóż jest ukończona w niemal 90 proc. Są jeszcze pewne plony, które trzeba później zebrać. Teraz kluczowe jest to, jakie będą ceny w skupach. Z pewnością rolnicy, jeśli poczekają jeszcze kilka miesięcy, to będą mogli liczyć na lepsze oferty. Mam nadzieję, że otrzymają ceny, które ich usatysfakcjonują. Jesteśmy im wdzięczni za ich pracę, ponieważ to nasi żywiciele, a wiadomo, że co polskie, to najlepsze – stwierdził.
W zabawie oprócz licznych mieszkańców powiatu oraz gości wzięli również udział świętokrzyscy parlamentarzyści i przedstawiciele samorządu województwa. Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski przypomniał, że obchody dożynek są wyrazem przywiązania do tradycji, która nadal jest ważna dla wielu mieszkańców regionu.
– Dożynki to nie jest element jakiegoś zamkniętego i opisanego folkloru. Cały czas go zmieniamy i dopasowujemy do siebie, ale jednocześnie odnosimy się do tego, co było dawniej. Te piękne wieńce dożynkowe tutaj mówią nam o jednym – szanujemy rolnictwo. Polski rolnik nie tylko czerpie zysk z roli, ale też ją szanuje i to jest najważniejsze – podkreślił wojewoda.
Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury zauważył, że rolnictwo ma duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego południowej części regionu świętokrzyskiego.
– Ta gałąź gospodarki jest rozwinięta, ale widać, że też bardzo się wyspecjalizowała w ostatnich latach dzięki rządowym programom pomocowym oraz infrastrukturalnym. Widać to gołym okiem, gdy przejeżdża się przez powiat jędrzejowski – ocenił.
Bartłomiej Dorywalski, pełnomocnik południowego okręgu Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę, że dożynki powiatu jędrzejowskiego przyciągnęły wielu mieszkańców regionu.
– To nie są wyłącznie osoby związane z kołami gospodyń wiejskich. To ludzie z powiatu jędrzejowskiego, którzy codziennie pracują na polu. Przybyli tu, by wspólnie świętować, a nader wszystko dziękować Panu Bogu za zebrane plony. Dzięki temu na stołach mieszkańców regionu świętokrzyskiego i nie tylko, chleba nie zabraknie – mówił.
Poseł Czesław Siekierski z Polskiego Stronnictwa Ludowego jest zdania, że rolnicy obecnie stoją przed wieloma wyzwaniami. Są to ceny nawozów oraz środków służących do ochrony roślin. Problematyczne są też kwoty oferowane za płody rolne.
– To jest trudna pozycja w całym łańcuchu produkcji i sprzedaży produktów rolnych. Często pojawia się tu kwestia opłacalności dalszej produkcji. Inną sprawą są szacunki mówiące o tym, że nadal marnowane jest około 30 proc. żywności na różnych etapach jej produkcji i sprzedaży. Sprawa bezpieczeństwa żywnościowego ma ogromne znaczenie, nie mniejsze niż bezpieczeństwo energetyczne. Nie mniej istotna jest też jakość produkowanej żywności, która decyduje o zdrowiu człowieka – powiedział.
Z kolei Andrzej Szejna, poseł Nowej Lewicy wskazał, że obecnie rolnictwo oraz ceny produktów rolnych są jednymi z najważniejszych kwestii dla obywateli Polski.
– Powiat jędrzejowski jest mi równie bliski, co powiat konecki. Staram się odwiedzać takie wydarzenia, by móc wspólnie bawić się i rozmawiać przede wszystkim z tymi, bez których dożynki nie miałyby miejsca, czyli rolnikami – stwierdził.
Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego dodał, że dożynki to nie tylko czas podziękowania rolnikom za ich codzienny trud.
– To również okazja do tego, by pochwalić się świetnymi produktami regionalnymi, które są doceniane w Europie i na świecie – mówił.
W trakcie dożynek rozstrzygnięto także konkurs na piękną i przyjazną dla środowiska wieś powiatu jędrzejowskiego. W tym roku przyznano trzy pierwsze miejsca: wsi Mierzwin w gminie Imielno, Prząsław w gminie Jędrzejów oraz Mzurowej w gminie Sobków.