Świętokrzyscy parlamentarzyści promowali w Staszowie program „Sołtys – Ambasador Programu Czyste Powietrze”. Na spotkanie zaproszono sołtysów z powiatu staszowskiego, którym przedstawiono założenia programu i wszystkie szczegóły dotyczące kryteriów oraz samego wniosku.
Program realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej daje właścicielom domów jednorodzinnych możliwość skorzystania z dotacji do 136 tys. zł na wymianę źródeł ciepła, na termomodernizację, czyli np. na wymianę okien, jak również na montaż fotowoltaiki.
– Ten program jest tak zbudowany, że kładzie główny nacisk na ekologię, ale również na to, aby mieszkańcy nie płacili wysokich rachunków za energię – zaznaczył Ryszard Gliwiński, prezes WFOŚiGW w Kielcach.
Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka stwierdziła, że program „Czyste Powietrze” jest bardzo istotny, ponieważ pomaga zadbać o powietrze, którym oddychamy.
– Szacuje się, że rocznie w Polsce umiera około 40 tys. Polaków na choroby wywołane i związane z zanieczyszczonym środowiskiem. W województwie świętokrzyskim mamy piękną naturę i chcemy o nią dbać, w czym będą nam pomagać sołtysi, z czego bardzo się cieszę i zachęcam wszystkich do skorzystania z tego programu – dodała wiceminister.
Poseł Agata Wojtyszek przypomniała, że „Czyste Powietrze” to jeden ze sztandarowych programów Prawa i Sprawiedliwości wdrażany od 2018 roku. Jako wojewoda inaugurowała go wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska.
– Cieszę się, że ten program ewoluował i dociera do coraz większej liczby osób. Bardzo ważne dla mieszkańców naszego województwa jest również i to, że wnioski można składać we wszystkich urzędach gmin. Mam w tym swój udział, ponieważ 5 samorządów trzeba było specjalnie przekonywać, aby otworzyć w gminie taki punkt, w którym ludzie na miejscu mogą załatwić formalności – wyjaśnia.
Poseł Bartłomiej Dorywalski zwrócił uwagę, że sołtysi już od XII wieku pełnili istotną funkcję w środowisku lokalnym i byli blisko ludzi. Tak też jest dzisiaj, dzięki czemu informacje o programie „Czyste Powietrze” dotrą nawet do najmniejszych miejscowości.
– Możemy powiedzieć wprost, że to na sołtysów trzeba postawić, a jednocześnie prosić ich, promowali ten jakże cenny program – stwierdził.
Jacek Piwowarski, sołtys Wiązownicy Kolonii, w gminie Staszów powiedział, że takie spotkanie było potrzebne, aby bliżej poznać program, dopytać o szczegóły, ponieważ ludzie są zainteresowani i zadają pytania. Zadeklarował, że informacje zdobyte dzisiaj przekaże nie tylko na zebraniu, ale także wykorzysta do tego stronę internetową sołectwa oraz portal społecznościowy. Jego zdaniem ludzie coraz bardziej interesują się zdrowym powietrzem, zieloną energią, chcą żyć w zgodzie z ekologią , dlatego takie programy będą mieć powodzenie.
W Programie „Czyste Powietrze” obowiązują progi dochodowe. W przypadku gdy ktoś je przekracza, może odliczyć sobie od podatku 19 proc. wartości poniesionych kosztów. Wnioski będą przyjmowane końca 2028 roku w każdej gminie oraz w siedzibie WFOŚiGW w Kielcach .