Młodzi ludzie z Polski mają szansę zostać astronautami. Po raz pierwszy, grupa z naszego kraju weźmie udział w tygodniowym szkoleniu, w renomowanym Centrum Kosmicznym i Rakietowym w Huntsville w amerykańskim stanie Alabama.
Będzie to możliwe dzięki realizacji programu Stypendium “Endeavour” Ala Wordena – Polska Drużyna 2024. Jest ono przyznawane uzdolnionym uczniom z wybranych krajów. Ta inicjatywa ma zachęcić młodych ludzi do rozpoczęcia kariery w roli naukowców, inżynierów oraz odkrywców.
Dziś (6 września) podczas MSPO w Kielcach została podpisana umowa o współpracy z operatorem programu stypendialnego Endeavour Scholarship Foundation, na mocy której, Targi Kielce i Polska Agencja Kosmiczna stały się partnerami polskiej edycji.
Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce zaznaczył, że uczniowie z Polski mieli dołączyć do programu dużo wcześniej, ale uniemożliwiła to pandemia COVID-19. Jak dodaje, uczestnicy polskich eliminacji będą mogli aplikować do uczestnictwa jeszcze w tym roku.
– Po rozmowach indywidualnych wybierzemy najlepszych kandydatów, a finałową czwórkę poznamy na początku przyszłego roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Finaliści będą mieli czas, aby przygotować się do lipcowego udziału w obozie dla, być może, przyszłych astronautów. Oczywiście nie wiemy, czy ci młodzi ludzie zdecydują się na kontynuowanie swojej kariery w tym kierunku, ale na pewno będzie to dla nich przygoda życia- wyjaśnia.
Jak podkreślił pułkownik Marcin Mazur z Polskiej Agencji Kosmicznej, program stypendialny jest szansą dla młodych ludzi, którzy interesują się się kosmosem oraz nowoczesnymi technologiami, wykorzystywanymi do poznania tej wciąż nie do końca zbadanej przestrzeni.
– To okazja także dla tych uczniów, którzy interesują się, nie tylko naukami ścisłymi, ale także sztuką, kulturą czy sportem, które także są mocno powiązane z nowoczesnymi technologiami. Młodzi uczniowie ze szkół średnich z Polski będą mogli wyjechać do USA i zobaczyć świat nauki z zupełnie innej perspektywy – dodaje.
Program powstał w 2019 roku, a jego inicjatorem był płk Alfred Merrill Worden – astronauta, pilot modułu dowodzenia „Endeavour” podczas programu Apollo 15, światowy orędownik edukacji w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki. Z każdego kraju, który bierze udział w programie, w drodze konkursu wyłanianych jest 4 uczniów (w wieku 15-18 lat) oraz ich opiekun.
Program jest finansowany, dzięki wsparciu firm z sektora prywatnego i publicznego. Rekrutacja w Polsce rozpocznie się pod koniec września, a jej finał planowany jest na początek przyszłego roku. Natomiast szkolenie odbędzie się w lipcu 2024.