Para Prezydencka zaprasza na tegoroczne Narodowe Czytanie. Lekturą 12. odsłony akcji jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Zapraszamy już w sobotę 9 września.
– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście z okazji kolejnej edycji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda:
W głębi, pod ciemną kolumną kilku splecionych z sobą jodeł, słupem padającego od nich cienia okryty, wznosił się niewysoki pagórek, kształt podługowaty i łagodne stoki mający, niby wał, niby kurhan, widocznie kiedyś rękami ludzkimi usypany i jak cała ta polana niską, w nierówne kępy pogarbioną trawą obrosły.
Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda:
Jan w milczeniu pagórek ten Justynie ukazał, ona też, milcząc, skinęła głową; wiedziała, że to zbiorowa mogiła.
– Ilu? – z cicha zapytała.
Prezydent Andrzej Duda:
– Czterdziestu – odpowiedział, głowę znowu odkrył i kroku przyśpieszył.
Serdecznie zapraszamy Państwa na Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w sobotę 9 września.
Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Warto wiedzieć, że w Kielcach mieszkają potomkowie bohaterów powieści Elizy Orzeszkowej. Wiele lat ukrywali, że pochodzą z nadniemeńskich Miniewicz. Tajemnicą była ich przyjaźń z Elizą Orzeszkową. Cierpienie jakiego doznali po napaści Rosji Sowieckiej na Polskę kazało im milczeć o swoim pochodzeniu. Rodzina Strzałkowskich schroniła się w Kielcach, a ich potomkowie mieszkają w stolicy województwa świętokrzyskiego do dziś.