Trzy eksponaty ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu będą prezentowane na wystawie „Obraz Złotego Wieku”, która będzie dostępna od 14 września w Zamku Królewskim na Wawelu.
Ekspozycja ma na celu ukazanie rozwoju sztuki i kultury w Rzeczypospolitej XVI wieku, szczególnie za panowania ostatnich Jagiellonów, Zygmunta I Starego i Zygmunta Augusta.
Z Muzeum Diecezjalnego wypożyczono na Wawel portret króla Władysława Jagiełły oraz obraz „Pokłon Trzech Króli”, który stanowi imponującą kompozycję malarską.
– Oba te dzieła są wybitnymi przykładami renesansowego wystroju sandomierskiej kolegiaty – powiedziała dr Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.
Dodatkowo, na wystawie w Krakowie zostanie zaprezentowana płaskorzeźba ze zbiorów Domu Długosza w Sandomierzu. Jest to Matka Boska z Dzieciątkiem na półksiężycu, pochodząca z warsztatu Mistrza Rzeźb Szydłowieckich.
– To ważne wyróżnienie dla dziedzictwa artystycznego Sandomierza, ponieważ eksponaty z Muzeum Diecezjalnego znajdą się obok ponad 400 innych obiektów wypożyczonych z 13 krajów, w tym z Paryża, Amsterdamu i Nowego Jorku – dodała.
Inicjatywa wymiany muzealnej, zapoczątkowana kilka lat temu przez biskupa diecezji sandomierskiej, Krzysztofa Nitkiewicza, pozwoliła na prezentację dwóch XVI-wiecznych obrazów z kolekcji na Wawelu w Muzeum Diecezjalnym. Jedno z tych dzieł, autorstwa niemieckiego malarza, przedstawia zmartwychwstanie Chrystusa i cechuje się manierystyczną dynamiką, wysokim poziomem warsztatowym oraz precyzyjnymi detalami. Drugi obraz, również z początku XVI wieku, ukazuje wielką rodzinę Maryi, będąc portretem zbiorowym 25 postaci krewnych i powinowatych św. Anny, Maryi i Jezusa. Wszystkie te postacie skupiają się w centralnej części obrazu. Autor tego dzieła pozostaje nieznany i jest prawdopodobnie malarzem śląskim lub niemieckim.
Obrazy z Krakowa będzie można oglądać w Domu Długosza w Sandomierzu do grudnia. Ta sama data dotyczy prezentacji dzieł z Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu na Wawelu.