W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach wręczono Świętokrzyskie Nagrody Muzealne im. Tadeusza Włoszka. Gala była jednocześnie inauguracją 31. Europejskich Dni Dziedzictwa w regionie.
Nagrody przyznano w czterech kategoriach: wystawa, publikacja, edukacja i konserwacja zbiorów. Pomysłodawcą i fundatorem nagrody jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Jak mówi marszałek Andrzej Bętkowski, w tym roku we wszystkich czterech kategoriach wpłynęły 23 zgłoszenia, których poziom był niezwykle wysoki.
– Muzealnicy to taka grupa z obszaru kultury, która nie zawsze jest na pierwszym planie. Tym bardziej chcemy ich wyróżnić poprzez wręczenie statuetek Świętokrzyskiej Nagrody Kultury im. Tadeusza Włoszka. Chcemy przez to docenić te osoby, które działają w lokalnych społecznościach, gromadząc zbiory i podtrzymując tradycje – dodaje.
Nagrodę w kategorii wystawa otrzymała dr Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, za wystawę „Ars epistolandi. Kiedy pisanie listów było sztuką”.
W kategorii publikacja nagroda została przyznana dla zespołu pracowników Muzeum Historii Kielc w składzie: Leszek Dziedzic, Marcin Kolasa, Paweł Wolańczyk, Barbara Kasprzyk-Dulewicz za książkę „Kielce-Keltz. Historia społeczności żydowskiej’’.
Natomiast w kategorii: edukacja muzealna wyróżnienie otrzymał Dariusz Greń z Muzeum Regionalnego w Pińczowie, za projekt ,,EtnoPonidzie – ożywione tradycje ludowe z Pińczowa i okolic’’.
Za pracę konserwatorską w kategorii: konserwacja zbiorów nagrodzone zostały Małgorzata Misztal i Justyna Król z Muzeum Narodowego w Kielcach.
Przyznano także nagrodę honorową za działalność muzealną, ta trafiła do Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W gali wzięli udział także parlamentarzyści. Jak mówi wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, muzealnicy to wyjątkowe osoby, które troszczą się o polską i świętokrzyską kulturę, dlatego należy dziękować za ich codzienną pracę i kreatywność.
– To osoby, które dbają i troszczą się o świętokrzyską kulturę, a kultura to nasza tożsamość. Działalność muzealników wpływa na atrakcyjność wystaw i przygotowywanych ekspozycji, dzięki czemu te przyciągają rzesze turystów, a także mieszkańców województwa. Dzisiejsza gala jest ważnym wydarzeniem wpływającym na kształtowanie naszej regionalnej tożsamości – ocenia.
– To wyjątkowa nagroda dla wyjątkowych ludzi – twierdzi senator Krzysztof Słoń.
– To nie są ludzie z pierwszych stron gazet, rozpoznawalni z mediów. Wykonują jednak niezwykle służebną rolę w naszym społeczeństwie, chroniąc dziedzictwo narodowe, które jest duchową spuścizną przeszłych pokoleń. Mamy wobec nich dług wdzięczności, a ta nagroda jest symbolicznym wyróżnieniem ich pracy – podkreśla.
Świętokrzyska Nagroda Muzealna im. Tadeusza Włoszka przyznawana jest za osiągnięcia w zakresie działalności muzealnej w kategoriach: wystawa, publikacja, edukacja, konserwacja zbiorów.
Tadeusz Włoszek był inicjatorem, twórcą i kustoszem kieleckiego oddziału Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, które było zaczątkiem Muzeum Świętokrzyskiego, przekształconego później w Muzeum Narodowe w Kielcach.
Zwieńczeniem gali był koncert zespołu folkowego Redlin.