Premier Jarosław Kaczyński przedstawił w Końskich program Prawa i Sprawiedliwości „Bezpieczna przyszłość Polaków”.
Czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości spotkali się w Końskich, gdzie zaprezentowali program wyborczy ugrupowania. Politycy podkreślali, że określa on plan rozwoju Polski na kolejne lata.
Podczas przemówienia prezes Prawa i Sprawiedliwości przedstawił fundamenty, na których opiera się program wyborczy.
I. Godność wszystkich Polaków
– Przedstawiamy nasz kolejny program, będzie on obszerny i przedstawienie go w jednym wystąpieniu byłoby trudne – mówił wicepremier. W wystąpieniu omówił najważniejsze wartości, na których został oparty program Prawa i Sprawiedliwości.
– Po pierwsze, godność każdego człowieka, która nie może zależeć od wieku, pozycji społecznej, rasy, wszystkich elementów, które w historii często godność ludzi różnicowały. My to odrzucamy. Każdy człowiek ma swoją godność. My to szanujemy i będziemy szanowali.
II. Ochrona ludzkiego życia
Druga wartość, to wartość ludzkiego życia. To dla wszystkich na tej sali, sądzę, oczywiste. Niestety, nie jest to dziś oczywiste w wielu krajach. Są ideologie, które tą wartość życia podważają: człowiek może żyć jak jest młody, zdrowy, silny. A potem różnie. My takie ideologie z całą siłą odrzucamy. Odrzucamy też atak na życie bezbronnych, pamiętając jednocześnie, że kobieta w ciąży i rodząca ma też pełne prawo do życia i zdrowia i to prawo musi być uznawane. My je uznajemy.
III. Wolność i demokracja
Kolejną wartością, która jest dla nas ogromnie ważna, jest wolność, która wiąże się z demokracją. Każdy człowiek musi mieć swoją sferę wolności, w której może w zgodzie ze swoimi ambicjami i uczuciami, realizować się. Nie jest zadaniem państwa, grup społecznych, by tę wolność dobierać.
My tej wolności bronimy. Ona może funkcjonować tylko w połączeniu z demokracją, partycypacją np. wyborach, czy referendach. Dziś jest tendencja, by to kwestionować, by przekazywać władzę instytucjom, które są poza kontrolą, nikt ich nie wybiera. Tą instytucją są sądy. My tego rodzaju rozwiązania odrzucamy. Władza jest w ręku narodu, w ręku społeczeństwa.
IV. Solidarność i Sprawiedliwość
Po czwarte, solidarność. Solidarność jest czymś niezwykle ważnym. W solidarności chodzi o więź, która łączy członków społeczeństwa. Czyni ich empatycznymi wobec siebie. Bliżej jest się z rodziną, przyjaciółmi, to jest normalne. Ale całe społeczeństwo musi być jakoś solidarnością zjednoczone. Ci, którzy je rozbijają, tworzą podziały, odrzucają solidarność. My solidarność przyjmujemy. My odrzucamy kolektywizm, ale także skrajny indywidualizm.
Dalej jest równość. Równość wobec prawa, ale także równość realna, zasypywanie różnic między grupami społecznymi. By nie kwestionować naturalnych różnic między ludźmi, ale starać się by ludzie mieli poczucie równości, wspólnej podmiotowości w życiu społecznym. To niezmiernie ważne i związane z odrzuceniem elitaryzmów, szczególnie źle rozumianych.
I wreszcie jest coś takiego, jak sprawiedliwość. To sytuacja, w której każdy otrzymuje te dobra i prawa, które mu się należą. Niewątpliwie, sprawiedliwość, tak jak równość, jest sprzeczna z koncepcjami skrajnie liberalnymi; kto silniejszy ten lepszy. To jest dla nas absolutnie nie do przyjęcia, dlatego, ze jesteśmy za sprawiedliwością.
V. Tradycyjna Rodzina
Realizacja tych wartości wymaga pewnego ładu społecznego, którego centrum, podstawą, jest rodzina, oparta na związku kobiety i mężczyzny. Jednej kobiety i jednego mężczyzny. Rodzina monogamiczna. Odrzucamy wszelki atak na rodzinę, twierdzenie, że jest ona źródłem opresji. Bez niej nasza cywilizacja by nie powstała. Oczywiście, w rodzinach zdarzają się różne rzeczy, ale rodzina jako instytucja, nie jest źródłem opresji, ale miejscem, gdzie mogą przyjść na świat i być dobrze wychowane dzieci.
VI. Naród polski jest wartością
Drugą ważną społecznością jest dla nas naród, naród polski. Odrzucamy ideologie, które dziś w świecie funkcjonują, które uważają naród za źródło zła. W Polsce to jest mikromania narodowa, pedagogika wstydu. My to odrzucamy. Naród jest wartością. I my, Polacy, mamy się do czego odwołać, jeśli chodzi o nasza historię. Była trudna, ale była wielka.
VII. Bezpieczeństwo państwa: militarne, socjalne i ekonomiczne
Bezpieczeństwo – to kolejna wartość. To wszystko o czym mówiłem, może być realizowane, jeśli istnieje bezpieczeństwo, począwszy od militarnego, przez społeczne, gospodarcze, ekonomiczne, energetyczne. Państwo jest naturalną organizacją narodu, ono nie tworzy narodu, ale bez niego naród nie może się rozwijać i trwać. Czasem jakiś naród nie ma państwa i zawsze to jest sytuacja trudna. Byliśmy narodem bez państwa. To było straszne doświadczenie, które nie może się powtórzyć. W żadnej formie. Także w tej, gdy państwo polskie formalnie istniało na mapie świata, ale nie było niepodległe. Bo państwo musi być suwerenne, Polska musi być suwerenna. A chyba nikomu na tej sali nie trzeba tłumaczyć, jakie to było państwo. Otóż, tym państwem był PRL. My PRL odrzucamy, choć nie odrzucamy ludzi, którzy wtedy pracowali, budowali, na ten sposób, jaki był wtedy możliwy – służyli ojczyźnie. Ich nie odrzucamy. Szanujemy tą pracę i ten dorobek.
Czy władza naszych przeciwników, to była władza , która realizowała te wartości? Nie, nie realizowała. Dążyła do ich ograniczania, nawet, jeśli chodzi o państwową suwerenność. Bo czym było podporządkowywanie się Niemcom, ale także i Rosji? Widzieli państwo film „Reset”? W tym kierunku Donald Tusk szedł, w imię swoich interesów.
Programy wdrożone przez rząd PiS
1. Wielka Polityka Społeczna
2. Wsparcie dla Polski lokalnej
3. Polityka bezpieczeństwa
4. Polityka Antykryzysowa
5. Polityka kulturalno-oświatowa
6. Pomoc dla wsi i rolnictwa
– Podjęliśmy osiem wielkich polityk – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości. Dlaczego wielkich? Chodzi o wymiar merytoryczny i finansowy. Polityką „matką” była wielka reforma finansów publicznych. Doprowadzenie do uszczelnienia, wypływ pieniędzy został w znacznej mierze uszczelniony. To umożliwiło dalsze działania, jak przede wszystkim: wielka polityka społeczna, czego symbolem jest 500 plus. Po drugie, wielka polityka lokalna – to wielkie wsparcie dla Polski lokalnej. Następnie, wielka polityka rozwojowa, umocnienie wielu instytucji i wysiłek rozwojowy. Została także podjęta wielka polityka bezpieczeństwa, która ma chronić Polskę przed tym, co najgorsze, przed wojną. Była także wielka polityka antykryzysowa, która przyniosła sukces, a nie byłaby możliwa bez uszczelnienia finansów. Podjęta została też wielka polityka kulturalno-oświatowa, która miała służyć umacnianiu naszej świadomości narodowej, odrzuceniu pedagogiki wstydu, budowaniu dumy. Jej elementem była też polityka lokalna, a wszystko w celu wzmocnienia naszego narodu. Jej elementem była reforma oświaty. I wreszcie, podjęto także wielką politykę w sferze wsi i rolnictwa. Na to składały się działania w obszarze rolnictwa, polityka społeczna i lokalna. Te polityki do prowadziły do zmiany.
Oczywiście, można postawić pytanie, czy ta zmiana była dostateczna? Czy wszystko się nam udało? Nie, w ciągu 8 lat, do końca tej sytuacji, którą tu budował najpierw komunizm, a potem postkomunizm – zmienić się nie dało. Przed nami kolejne zadania. Ale uczyniono wiele kroków ku tej polityce, która prowadzi nas ku nowej, silnej Polsce, silnej pod każdym względem.
Gdy przejmowaliśmy władzę, 30 proc. polskich dzieci było w sferze zagrożenia nędzą. A na koniec tego ośmiolecia naszych rządów, w zeszłym roku zmniejszyliśmy to do 4,2 proc.,a w tym roku do 3,2 proc.
Ale osiągnęliśmy też 80 proc. poziomu przeciętnego Unii Europejskiej.
Wicepremier przywołał także liczby dotyczące rozwoju gospodarczego, osiągniętego pomimo kryzysu związanego z pandemią i wojną na Ukrainie.
– Jeszcze w tym roku nastąpi poprawa. Naprawdę to, co się wydawało wielu Polakom niemożliwe, staje się możliwe. Obecna siła gospodarcza, jeśli chodzi o PKB jest najwyższa w naszej historii w porównaniu z zachodnią Europą. Nigdy takiej wartości nie uzyskaliśmy. Bardzo duży wzrost w produktywności. Doszliśmy do 3 proc. PKB na rodzinę. To daje nam w różnych kwalifikacjach, bardzo wysokie miejsce. Jesteśmy bardzo blisko czołówki, bodaj na 4 lub 5 miejscu – mówił Jarosław Kaczyński.
Nowy program i cele Prawa i Sprawiedliwości na kolejne 8 lat
Prezes PiS zapowiedział także dalsze działania i plany ugrupowania.
– Trzeba przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że dziś, mam nadzieję u progu kolejnych 8 lat, jesteśmy w nowej sytuacji. Będziemy musieli szukać i już szukamy, nowych źródeł naszej gospodarczej efektywności, wzrostu. Odwołujemy się do rezerwy instytucjonalnej, czyli do naprawy państwa. Na początku mamy dwa punkty: ustrój, demokratyzacja państwa oraz reforma wymiaru sprawiedliwości. Sprawy społeczne umieszczamy tym razem aż w 3 punktach: to finansowe zabezpieczenie rodziny, kwestie mieszkaniowe: musimy postawić na podaż, a nie na popyt. Chcemy zlikwidować patodeweloperkę, wszystko co jest w tej sferze patologią i kosztuje Polskę przeszło 84 mld zł rocznie.
Tam jest także służba zdrowia, traktowana oddzielnie, z wielkim znaczeniem profilaktyki. Pozwolę sobie na taki pomysł. Może on jest nierealny. Ale na różne dobre pomysły ze strony ministerstwa sportu trochę brakuje środków, a środki na zdrowie będą systematycznie zwiększane. Profilaktyka jest ważną dziedziną, by leczyć, by społeczeństwo było silniejsze, bardziej odporne na różnego rodzaju zmiany. Może warto się zastanowić, czy (nie chcę wyprowadzać z równowagi przedstawicieli służby zdrowia), ale czy tu nie zrobić jakiejś kombinacji.
Osobno traktujemy cyfryzację, która ma ogarnąć całą Polskę. Ona dziś bardzo się posunęła, ale po kolejnych 8 latach Polska ma być krajem zcyfryzowanym. Z jednym zastrzeżeniem: będziemy bronić gotówki. Bo brak gotówki, to bardzo trudna sytuacja w razie kryzysów, ataków, a także oddanie w ręce grupy ludzi kontroli nad innymi. Jedno kliknięcie i człowiek nie ma pieniędzy. Do tego nie wolno dopuścić.
Ważna będzie także polityka kulturalno-oświatowa, szczególnie intelektualne zasoby młodych Polaków. Otóż, młodzi Polacy, jak wykazują badania, są w wielkiej mierze ludźmi zdolnymi. Jeśli chodzi o asy matematyczne, to jesteśmy ex aequo na pierwszym miejscu wśród 15-latków. Nie możemy tego gubić. Musimy stawiać na te talenty.
Wielkim zasobem jest także transformacja energetyczna, oczywiście z użyciem węgla. Musimy jednocześnie dużo inwestować w energię atomową i różne rodzaje zielonej energii. To też jest nasz zasób.
Wielkim zasobem jest też polityka infrastrukturalna. Wiele zrobiono, ale mamy jeszcze sporo, szczególnie jeśli chodzi o CPK.
Jest jeszcze jedna sprawa, rolnictwa, która łączy się ściśle ze sprawą wody. Mamy oddzielny rozdział na temat wody, bo to w Polsce wielkie niebezpieczeństwo. Musimy zapobiec suszom, pustynnieniu kraju. Na to wydamy miliardy złotych, ale to jest konieczne. To trzeba zrobić.
Przez całe to ośmiolecie prowadziliśmy politykę zagraniczną, która zmieniała status Polski. Ta polityka była realizacją naszej racji stanu. Po pierwsze, oderwania się od pozycji państwa zależnego, państwa – klienta. To była pozycja, której pragnął Donald Tusk. Dzięki temu mógł awansować, a nic poza osobistym awansem go nie obchodzi. I to się udało. Nas w tej chwili różni nie lubią, ale wszyscy wiedzą, że jesteśmy niezależnym, suwerennym państwem. Działamy na wszystkich kierunkach, które są potrzebne, by naszą pozycję wzmacniać. Bo w tej wizji Polska jest naprawdę państwem ciężkiej wagi. To jest wizja postępu gospodarczego, opartej o polskie mózgi. To wizja odzyskiwania Polski. Bo my, Polacy, poprzednie pokolenia, a także obecne, nie mamy wielkiej części naszego dorobku, to zostało zniszczone i nie wszystko da się odzyskać. Ale wiele da się odzyskać, choćby sprowadzanie dzieł sztuki. Chcemy rozpocząć taką politykę na większą skalę: odbudować prawie wszystko, co zostało zniszczone, począwszy od kamienic, przez pałace, zamki, dworki. Otóż to odzyskiwanie Polski to nic innego, jak nasz cel ostateczny i według badań, mieszczący się w oczekiwaniach wielu milionów Polaków. Chcemy, by cały nasz naród został nobilitowany. Chcemy takiej polityki by powiedzieć: nasi wrogowie próbowali nas zniszczyć i to im się całkowicie nie udało – taki jest nasz cel!
Nasz cel
– Myśmy jeszcze nie wygrali tych wyborów. Nie patrzcie na sondaże. Patrzcie zimną głową. Musimy walczyć, wygrywa się walką do końca, do ostatniego dnia – zaapelował do zebranych Jarosław Kaczyński – Zwyciężymy, jeśli dotrzemy do niezdecydowanych. To jest duża grupa. Musimy ich przekonać naszymi dokonaniami, naszą wizją, poważnym spokojnym, bez używania wulgaryzmów, kulturalnym przekazem – podkreślił wicepremier. – Dopiero, jeżeli tą pracę wykonamy, to będziemy mogli 15 października spokojnie czekać na wynik wyborów i później podjąć ciężar realizacji tego, co zawarliśmy w programie. Trzeba będzie to konsekwentnie wykonywać – podkreślił.
Najważniejsze punkty programu Prawa i Sprawiedliwości
- 800 plus
- Bezpłatne autostrady
- Darmowe wybrane leki dla seniorów i młodzieży do 18. roku życia
- Przyjazne osiedle
- Ciepły posiłek w szpitalu
- Lokalna półka
- Bon dla młodzieży szkolnej
- Stażowe emerytury: 38 lat dla kobiet, 43 dla mężczyzn