Setki osób z całego regionu przyjechało dziś (niedziela, 10 września) do Parku Etnograficznym w Tokarni, gdzie odbywają się wojewódzkie dożynki. Podczas nabożeństwa poświęcone zostały wieńce, które potem zostały przeniesione w korowodzie przed główną scenę. Tam także prezentują się zespołu ludowe.
Wśród nich są m.in. Echo Łysicy, Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka, Zespół Leśnianie, Echo Łysicy, Kapela Działoszacy i Kapela Jędrusie.
Dożynki, to wielkie święto nie tylko naszych rolników, ale także nas wszystkich, bo dzięki nim na świętokrzyskich i polskich stołach nie brakuje chleba, powiedział Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.
– W Polsce na szczęście nie brakuje żywności. To bezpieczeństwo żywnościowe, dzięki pracy rolników jest zabezpieczane. Żniwa w tym roku nie były łatwe. Różne były przeciwności losu, aury i wzrosty cen, ale dzisiaj świętujemy i dziękujemy naszym rolnikom – dodał Andrzej Bętkowski.
Bardzo się cieszę, że tegoroczne dożynki odbywają się właśnie w Parku Etnograficznym w Tokarni, powiedziała Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
– Dożynki odbywają się w wyjątkowym miejscu, w skansenie w Tokarni. Pokazuje ono przekrój, jak zmieniała się polska wieś. Byłoby to wspaniałą tradycją, gdyby te dożynki każdego roku były w Tokarni. Mam nadzieję, że tak właśnie będzie. Dożynki, to wielkie święto rolników naszego pięknego województwa świętokrzyskiego – przyznała Renata Janik.
Jak podkreśla wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, to wyjątkowe wydarzenie w trakcie, którego dziękujemy wszystkim rolnikom z regionu za trud ich codziennej pracy.
– W tym pięknym skansenie dziękujemy dziś za owoce ich trudnej i ciężkiej pracy, za plony które udało się zebrać. Dziękujemy przede wszystkim za pyszny, zdrowy świętokrzyski chleb. Dożynki to również okazja do tego aby podziękować wszystkim, którzy tworzą niepowtarzalną atmosferę świętokrzyskiej wsi. To m.in. kobiety z kół gospodyń wiejskich, które angażują się w promowanie kultury ludowej i naszych obyczajów. Właśnie z myślą o tym zainicjowałam powstanie Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich – dodaje.
Polscy oraz świętokrzyscy rolnicy dbają o to, by na naszych stołach nigdy nie zabrakło chleba i by bezpieczeństwo żywnościowe było zapewnione, podkreślił poseł Marek Kwitek z Prawa i Sprawiedliwości.
– Rząd Prawa i Sprawiedliwości na pewno w tych trudnych czasach nie zostawi rolników samym sobie. Dlatego wspieramy ich, pomagamy im. Zawsze rolnictwo dla nas, dla Prawa i Sprawiedliwości było bardzo ważne. Mamy je na bardzo wysokim poziomie, ogromnie wydajne. Czterdzieści osiem miliardów euro, to jest eksport polskiej żywności, a więc potrafimy konkurować również na rynkach światowych – zauważył Marek Kwitek.
Poseł Mariusz Gosek, prezes świętokrzyskich struktur Suwerennej Polski, podkreśla, że tak wysoka frekwencja podczas święta plonów w Tokarni pokazuje, że Polacy i mieszkańcy regionu, chętnie kultywują tradycje naszych przodków.
– Dziękujemy spracowanym rolnikom, dzięki którym mamy chleb na naszych stołach. Dożynki to ważne cykliczne wydarzenie, w naszym regionie a w scenerii Parku Etnograficznego w Tokarni nabiera szczególnego i wyjątkowego charakteru. Mnóstwo rodzin dziećmi, panie z kół gospodyń, zespoły ludowe dodają temu świętu uroku – ocenia.
Poseł Czesław Siekierski, świętokrzyski parlamentarzysta Polskiego Stronnictwa Ludowego, podkreśla, że podsumowując tegoroczny sezon żniw, należy życzyć rolnikom tego, aby ich praca zawsze była opłacalna.
– Aby rolnicy mieli zapewnione dochody pozwalające na utrzymanie rodziny, ale także utrzymanie produkcji, tak abyśmy za rok znów mogli cieszyć się dożynkami po obfitych plonach. Opłacalność jest podstawą prowadzenia działalności rolniczej. Dożynki to impreza wspólnotowa kiedy wszyscy jesteśmy razem. Dobrze, aby ten tradycyjny chleb, którym się dzielimy w trakcie tej imprezy był chlebem polskiej zgody narodowej – podkreśla.
W dożynkach udział bierze także senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości. Jak przyznał, dożynki są też po to, by się przekonać, iż najsmaczniejszy na świecie jest nasz powszedni, świętokrzyski chleb.
– Został on wypieczony ze zboża, które wydała nasza ziemia, ziemia Świętego Krzyża. Dożynki są też po to, byśmy podziękowali za ten chleb, za trud rolników, za naszą Polskę i siebie nawzajem – dodał Krzysztof Słoń.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zaznaczył, że podczas dożynek nie tylko dziękujemy rolnikom za ich ciężką pracę, ale także modlimy się o zdrowie dla nich.
– Zastanawiałem skąd się wziął ten fenomen dożynek. To jest coś niebywałego na skalę światową. Żyjemy w 21 wieku, a potrafimy się bawić tak, jak setki lat temu. Wiemy, jak rośnie zboże, wiemy też co do tego potrzebne. To oczywiście słońce, woda i nawozy, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że potrzebna jest też Opatrzność Boża, by z tych produktów powstał chleb – dodał Zbigniew Koniusz.
Dożynki, to wielkie święto. Praca polskich rolników jest nieoceniona i nigdy dość podziękowań dla trudu polskiego rolnika, powiedział z kolei Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury.
– My, jako rządzący możemy tylko i wyłącznie pomagać naszym rolnikom w ich codziennej pracy, jeśli chodzi o ceny nawozów, ale też o przedłużenie embarga na np. na zboże i produkty rolne z Ukrainy. Musimy chronić rodzimy rynek i pracę polskiego rolnika – podkreślił Grzegorz Witkowski.
Rafał Kasprzyk, lider Polski 2050 w województwie świętokrzyskim dodaje, że dożynki są okazją do podziękowania ale i podsumowania tegorocznych żniw.
– Trzeba podziękować rolnikom, za ich trud, wysiłek i prace, mimo ciężkich warunków z jakimi musieli się zmagać. W tym roku ceny produktów nie zawsze były satysfakcjonujące, a rolnicy musieli mierzyć się z trudnymi warunkami pogodowymi. Tym bardziej doceniamy pracę rolników za to, że możemy jeść chleb z tegorocznych zbóż- stwierdził.
W dożynkach wziął udział również Józef Cepil, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który ocenia, że tegoroczne żniwa nie były łatwe z uwagi na trudne warunki pogodowe.
– Dziękujemy za to, że pogoda dopisała, że zboże udało się zebrać. Jako agencja jesteśmy obecni podczas każdego rolniczego święta. ARiMR bierze bezpośredni udział w procesie modernizacji polskiej wsi. Wspieramy między innymi młodych rolników. W ciągu ostatnich siedmiu lat kwoty płatności bezpośrednich dla rolników wzrosły dwukrotnie z poziomu 513 mln zł, do ponad 1 mld zł rocznie – dodaje.
W Dożynkach Wojewódzkich w Parku Etnograficznym w Tokarni biorą udział setki turystów i mieszkańców regionu.
Zachwycona atmosferą wydarzenia jest pani Urszula z Kielc. Jak podkreśla, największe wrażenie zrobił na nią wieniec powiatu buskiego ze Starego Korczyna.
– Jest wspaniale i ciekawie, świetnie że dopisała pogoda. Prezentuje się mnóstwo zespołów ludowych, dostępnych jest także wiele stoisk z rękodziełem oraz smakołykami i produktami regionalnymi – ocenia.
Podczas dożynek wojewódzkich rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zwycięski będzie reprezentować nasze województwo 24 września podczas dożynek prezydenckich w Warszawie.
Impreza w Tokarni, na którą wstęp jest bezpłatny potrwa do godz. 19.00.