Jak wyglądały rafy koralowe na ziemi świętokrzyskiej? Na to pytanie mają odpowiedzieć naukowcy uczestniczący w konferencji poświęconej koralowcom i rafom kopalnym, która odbywa się w centrum geologicznym w Korzecku koło Chęcin.
The International Fossil Coral and Reef Society to najważniejsze światowe forum uczonych, którzy badają koralowce i rafy w kontekście zmian klimatycznych.
Jarosław Stolarski, profesor i dyrektor Instytutu Poleobiologii Polskiej Akademii Nauk podkreśla, że region świętokrzyski jest bogaty w cenne skamieniałości, dlatego tu będą prowadzone badania.
– Góry świętokrzyskie są wyjątkowym miejscem, gdzie na stosunkowo niewielkim obszarze można mieć dostęp do tworów geologicznych z różnego wieku, szczególnie zawierających koralowce. Będziemy odwiedzać różne miejsca w celu analizy koralowców mioceńskich, dewońskich czy karbońskich. Oprócz nauki znajdziemy także czas na zapoznanie się z naszą lokalną kulturą, co jest ciekawą atrakcją dla zagranicznych gości – wyjaśnia dyrektor.
Wnioski z przeprowadzonych badań będą mogły przyczynić się do lepszej ochrony współczesnych raf koralowych.
– To co dzieje się dziś na świecie, czyli wymieranie raf koralowych, jest podstawą do zadania sobie pytania „a co się działo z nimi w przeszłości?”. Są z nami wybitni naukowcy z całego świata, więc chcemy wydobyć informacje czy z tej przeszłości geologicznej możemy wyciągnąć wnioski, by chronić współczesność- przyznaje Jarosław Stolarski.
Przybyłych gości powitał burmistrz Chęcin Robert Jaworski, który jest dumny, że właśnie tu zorganizowano tak ważne forum naukowe. Jak zaznacza, Chęciny mają niesamowity potencjał do prowadzenia badań.
– Nie bez kozery często w literaturze spotykamy się z określeniem „Ziemia Chęcińska to raj dla geologów”. Tutaj, na powierzchni ziemi, występują skały z wszystkich okresów budowy ziemi. Czuję wielką satysfakcję i dumę z faktu, że przedstawiciele świata nauki przyjechali do Chęcin – dodaje burmistrz.
Głównym organizatorem 14 edycji konferencji jest Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, zaś współorganizatorami Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.