Na Świętym Krzyżu trwa tygodniowy odpust związany z uroczystością Podwyższenia Krzyża Świętego. Tradycją stało się, że w tym tygodniu do sanktuarium przybywają przedstawiciele różnych grup zawodowych. Dziś w sercu naszego regionu modlą się leśnicy.
Superior klasztoru ojciec Marian Puchała podkreśla, że każdego dnia tego tygodnia przy relikwiach Krzyża Świętego modlą się ludzie, dla których ważne jest oddanie swojej pracy Bogu:
– Dziś przybyli tu leśnicy. Oddajemy Bogu sprawy ochrony przyrody, nawołuje do tego też ojciec święty Franciszek mówiąc o integralnej ekologii, wzięciu odpowiedzialności za Ziemię, którą Bóg nam dał do zagospodarowania. Jutro (wtorek, 12 września) przybędą przedstawiciele służb mundurowych, a w kolejnych dniach także rolnicy, pszczelarze czy członkowie grup modlitewnych.
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, która administracyjnie obejmuje także województwo świętokrzyskie, Andrzej Matysiak, mówi, że w pracy leśników potrzebne jest także szukanie odpoczynku i zwrócenie się do Boga:
– Przyjeżdżamy tu jak przedstawiciele wszystkich nadleśnictw wchodzących w skład naszej dyrekcji, są tu także nasze rodziny, przyjaciele, ludzie związani z ochroną przyrody, ale także uczniowie Technikum Leśnego w Zagnańsku. Święty Krzyż, który jest w granicach pracy naszej dyrekcji, jest szczególnym miejscem dla nas wszystkich.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Adam Podsiadło mówi, że w codziennej, wymagającej pracy, trzeba znaleźć czas na zatrzymanie się przy sprawach najważniejszych:
– My, leśnicy, jak mało kto widzimy działanie Boga w przyrodzie i w świecie. Czas poświęcony na modlitwę i refleksję daje potem siłę do podejmowania wyzwań zawodowych i rodzinnych.
Ojciec Marian Puchała przypomina, że przez cały tydzień na Świętym krzyżu można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Najważniejszy dzień obchodów zaplanowano na 14 września w uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego.