Na Świętym Krzyżu trwa tygodniowy odpust. We wtorek (12 września) w najstarszym polskim sanktuarium modlą się przedstawiciele służb mundurowych.
Na Świętym Krzyżu są funkcjonariusze i dowódcy wojska, policji i straży pożarnej, zarówno zawodowej, jak i ochotniczej, oraz straży granicznej, ale także służby skarbowo-celnej i służby ochrony kolei. Ich praca wymaga szczególnej opieki, dlatego dzień modlitwy w sanktuarium świętokrzyskim jest bardzo ważny, mówił zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Krzysztof Hejduk.
– Nie brakuje nam pracy, niesiemy pomoc potrzebującym zarówno w Polsce, jak i za granicami, dlatego możliwość spotkania i modlitwy na Świętym Krzyżu jest dla nas bardzo ważna.
Ze służbami mundurowymi na Święty Krzyż przyjechali parlamentarzyści. Wiceminister Anna Krupka zwracała uwagę na to, że obecnie bezpieczeństwo, zapewniane nam przez wszystkie służby mundurowe jest bardzo ważne.
– Nasze bezpieczeństwo zawdzięczamy straży pożarnej, wojsku, policji, a w ostatnich latach widzimy, że jest ono nie do przecenienia. Jest także priorytetem rządu premiera Mateusza Morawickiego, w którym mam zaszczyt zasiadać.
Senator Jarosław Rusiecki, szef senackiej komisji obrony narodowej, wskazywał, że Święty Krzyż to miejsce szczególne dla wszystkich Polaków.
– To miejsce było zawsze znaczące nie tylko dla polskich królów, ale także dla polskiego rycerstwa. Cieszę się więc, ze w czasie tygodniowego odpustu wojsko polskie i inne służby mundurowe mają tu swój dzień, bo takiego dnia skupienia bardzo potrzebują.
Poseł Marek Kwitek mówił, że dzisiejsze uroczystości mają szczególny wymiar:
– My poświęcamy wiele uwagi bezpieczeństwu Polaków, służby mundurowe są stale doposażanie i uzbrajane, ale potrzebują także siły duchowej, która płynie właśnie z miejsca takiego jak Święty Krzyż. To miejsce, gdzie człowiek się czuje bliżej Boga.
O bezpieczeństwie wewnętrznym i zewnętrznym mówił dziś na Świętym Krzyżu wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
– Naszą powinnością jest oddanie im podziękowań, a z ramienia rządu naszym zadaniem jest dobra organizacja pracy każdej służby zapewniającej bezpieczeństwo, a więc zapewnienie wyposażenia, zarobków i opieki. Tylko dzięki temu, dzięki pełnemu bezpieczeństwu, kraj się może rozwijać.
Odpust na Świętym Krzyżu trwa cały tydzień, główne uroczystości zapanowanie są na czwartek, kiedy przypada Podwyższenie Krzyża Świętego przypomina ojciec Marian Puchała.
– Każda grupa zawodowa czy społeczna, jaka do nas przybywa, z mocy Boga, z błogosławieństwa czerpie siłę, my chcemy im to umożliwić. Stąd zaproszenia na każdy dzień i pielgrzymów i turystów, chcemy dzielić się tym bogactwem łaski, jakie płynie ze Świętego Krzyża.
W środę (13 września) natomiast na Święty Krzyż przybędą rzemieślnicy, pszczelarze, sadownicy i rolnicy.