Świętokrzyscy kandydaci Trzeciej Drogi, koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 apelują o wsparcie rolnictwa. Mają w tym pomóc między innymi zwiększenie kwoty dopłat bezpośrednich i dotacje na modernizacje gospodarstw rolnych do 600 tys. zł. O rozwiązaniach dla sektora rolnego mówili w Kielcach podczas spotkania z dziennikarzami.
Jak stwierdził poseł Czesław Siekierski, rolnictwo musi być przede wszystkim opłacalne. Jak dodaje, rolnictwo jest specyficznym sektorem produkcji, który jest uzależniony od bardzo wielu zmiennych.
– W łańcuchu dostaw od pola do stołu, rolnik jest najsłabszym ogniwem. Nie ma wpływu ani na ceny środków produkcji, ani na ceny produktów. Dlatego tak ważne jest dbanie o to aby działalność rolnicza była opłacalna. Rolnicy wymagają wsparcia. Jeżeli nie będą mieli pomocy nie będą w stanie kontynuować produkcji – dodaje.
Poseł Czesław Siekierski podkreślił, że Polska podejmując decyzję o przedłużeniu embarga na towary z Ukrainy ma uzasadnienie ekonomiczne. Jak dodaje jednak rozmowy w tej sprawie powinny być podjęte wcześniej na szczeblu unijnym, a także ze stroną ukraińską.
Sebastian Cichy jeden z kandydatów ludowców w najbliższych wyborach stwierdził, że jego ugrupowanie postuluje zwiększenie rządowego i unijnego wsparcia dla rolnictwa, w tym między innymi zwiększenie kwoty dopłat bezpośrednich, które w tym momencie wynoszą 118 euro do hektara. Jego zdaniem rząd nie zrealizował swojej obietnicy podwojenia unijnych dopłat dla rolników
Kandydat Trzeciej Drogi w wyborach do senatu z okręgu numer 81 Edmund Kaczmarek stwierdził, że propozycją ugrupowania dla małych gospodarstw jest szybsza ścieżka do uzyskania statusu gospodarstw ekologicznych.
Maciej Sokalski z Polski 2050 uważa, że polski rząd, w sprawie embarga na ukraińskie zboże powinien przede wszystkim konsultować i ustalać swoje stanowisko z Komisją Europejską a nie podejmować samodzielnych decyzji.
Rafał Kasprzyk, przewodniczący Polski 2050 w regionie podkreśla, że rolnictwo jest specjalną gałęzią przemysłu, która powinna znaleźć się pod specjalną ochroną państwa.
– Rolnicy powinni mieć przede wszystkim stabilne prawo. Ponadto jako Trzecia Droga, proponujemy wyrównywanie szans dla rolników i ich rodzin, w postaci m.in. akademików za złotówkę dla dzieci rolników – mówił.
Ponadto wśród propozycji Trzeciej Drogi skierowanych do rolników znajdują się także, zwiększenie wsparcia w ramach programu młody rolnik z 200 do 300 tysięcy złotych, a także przekazanie 2 mld euro na Krajowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.