W niedzielę, 17 września kielczanie upamiętnią 84. rocznicy napaści wojsk Związku Sowieckiego na Polskę.
Wkroczenie Armii Czerwonej do wschodnich województw naszego kraju, bez wypowiedzenia wojny, było elementem porozumienia między Sowietami, a Niemcami. Jego założeniem było ustanowienie stref wpływów w Europie Środkowo-Wschodniej.
Robert Piwko, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej przypomina, że atak był konsekwencją zawartego 23 sierpnia tego samego roku paktu Ribbentrop-Mołotow.
– W Kielcach, jak co roku, chcemy by te obchody przebiegały w sposób godny i właściwy. Pokazując, że pamiętamy o żołnierzach Korpusu Ochrony Pogranicza i żołnierzach Wojska Polskiego, którzy wówczas stanęli do walki z państwem, które później stało się naszym drugim okupantem – mówi.
Uroczystości rozpoczną się mszą świętą o godz. 10.00 w kościele garnizonowym pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Kielcach, w intencji zmarłych i zamordowanych.
– Po nabożeństwie, punktualnie o godz. 11.30 rozpocznie się główna część uroczystości, które odbędą się przed pięknym, a zarazem sugestywnym pomnikiem Matki Polki Sybiraczki na kieleckiej Kadzielni. Przedstawiony zostanie rys historyczny wydarzeń, do których doszło 17 września 1939 roku, a także w kolejnych tygodniach. Opowie o tym Marek Jończyk z Referatu Badań Historycznych w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Podczas uroczystości wręczone zostaną Odznaki Honorowe za zasługi dla Związku Sybiraków. Zebrani o godz. 12.30 złożą przed pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Starym w Kielcach kwiaty i znicze – tłumaczy historyk.
Robert Piwko informuje, że obchodom rocznicy inwazji Armii Czerwonej na Polskę oraz ich skutkom towarzyszyć będzie wystawa „Zbrodnia nieukarana – Łagry sowieckie”. Ekspozycję można zobaczyć w Centrum Edukacyjnym IPN przy ul. Warszawskiej w Kielcach.
Organizatorzy uroczystości: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Związek Sybiraków Oddział Wojewódzki Kielce, Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska”. Współorganizatorzy: Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, Urząd Miasta Kielce.
17 września 1939 r. Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który zawarły Niemcy i Rosja. W konsekwencji podpisanego 23 sierpnia 1939 r. paktu Ribbentrop–Mołotow, wybuchu II wojny światowej, wkroczenia 17 września 1939 r. Armii Czerwonej i układu o przyjaźni i granicach zawartego 28 września 1939 r. pomiędzy III Rzeszą a Związkiem Radzieckim tereny naszego kraju zostały objęte okupacją sowiecką.