W Nowej Słupi otwarto Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”, nazywany również Parkiem Legend. Obiekt ma pokazywać bogactwo Gór Świętokrzyskich poprzez legendy i kulturę ludową. Działa już od 1 sierpnia, ale dziś (16 września) zorganizowano jego oficjalne otwarcie.
– Od dziś hasło „Świętokrzyskie czaruje” ma zupełnie nowy wymiar – podkreśliła Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Parku, otwierając placówkę.
– Tym, co nas wyróżnia w Polsce są nasze legendy, na nich opiera się tożsamość mieszkańców Gór Świętokrzyskich. W bardzo nowoczesnym obiekcie można przenieść się w czasy, których nie notuje historia. W multimedialny sposób przedstawiono tu 13 legend świętokrzyskich, ale także kulturę Gór Świętokrzyskich. Przełożyliśmy je na nowoczesny język. To nie są historie przekazywane ustnie przez przewodnika, tylko mamy wirtualnych przewodników – głos z offu, który prowadzi gości od jednej sali do drugiej, od jednej przestrzeni do innej. We wszystkich salach mamy albo filmy, albo multimedia, takie jak na przykład „pepper ghost”, dzięki której pokazujemy duchy zamków. Mamy także salę edukacyjną np. z symulatorem lotu na miotle i stołami multimedialnymi, z kolei w kinie pokazujemy najciekawsze miejsca w naszym regionie – wymienia.
Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich jest prowadzony wspólnie przez gminę Nowa Słupia i Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego. Burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior zaznacza, że obiekt uzupełnia kompleks turystyczny w Nowej Słupi.
– Jest to obiekt bardzo atrakcyjny, innowacyjny jeśli chodzi o sposób prezentowania niematerialnego dziedzictwa naszego regionu. Budowa Parku przypadła na trudny czas. Skutki pandemii i wojny w Ukrainie opóźniły inwestycję, przez co prace przeciągnęły się o rok. Jednak już widzimy, że to trafiona inwestycja, przyciąga wielu turystów, przedstawia nasze dziedzictwo w ciekawy sposób, bajkowy wręcz. Dzisiejsze otwarcie jest oficjalnym początkiem działania Parku Legend, mam nadzieję, że tak jak dziś odwiedza nas wielu gości, tak też wiele osób będzie tu przychodziło na co dzień – dodaje.
Otwarcie Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich było także okazją do świętowania 20-lecia działalności Regionalnej Organizacji Turystycznej. Jak podkreśla jej prezes Marcin Piętak, Park Legend to perła w koronie Świętokrzyskiej turystyki.
– Pokazujemy tu najbardziej znane i najpiękniejsze legendy świętokrzyskie, wykorzystując nowoczesne technologie, ale także nawiązując do folkloru. W wielu miejscach wykorzystaliśmy jako grafiki wycinanki wykonane przez Lucynę Kozłowską, która w ten sposób przedstawiła najpiękniejsze opowieści Gór Świętokrzyskich. Przed nami kolejne zadnia. Widzimy, że turystyka w naszym regionie się rozwija. Dowodem może być popularność, jaką cieszy się autobus wożący turystów na Święty Krzyż, czy inwestycje takie, jak otwierany dziś Park Legend. Czynny jest od 1 sierpnia i od tej pory odwiedziło go 10 tysięcy osób – informuje.
Koszt budowy Parku Legend w Nowej Słupi to ponad 21 mln zł, z czego 17 milionów stanowiło dofinansowanie z RPO, milion złotych to wkład ROT-u, a resztę dołożyła gmina Nowa Słupia.
Obiekt jest czynny od wtorku do niedzieli, w godz. 9-18 (ostanie wejście na ekspozycję o godz. 16.30). Na ścieżkę edukacyjną będą mogły wejść zarówno grupy zorganizowane jak i indywidualni zwiedzający. Miejsca można zarezerwować mailowo: bilety@parklegend.pl lub telefonicznie: 507 803 986. Wejścia będą się odbywać co 20 minut, a czas zwiedzania trwa niespełna godzinę. Koszt biletu – 20 i 30 złotych.