Zabiegi przy użyciu specjalistycznego robota operacyjnego są przeprowadzane w olsztyńskiej poliklinice od kilku tygodni. Robot Da Vinci jest na razie dzierżawiony przez placówkę.
Szpital liczy, że robot wkrótce stanie się własnością Funkcjonalnego Centrum Robotycznego Szpitala MSWiA w Olsztynie.
– To leczenie najbardziej skuteczne, małoinwazyjne i pozwalające na najszybszą rekonwalescencję – tłumaczyła dyrektor placówki Krystyna Futyma.
Robot na stałe u nas już jest, ale ten który, będzie w przyszłości mamy nadzieję, że będzie naszą własnością. Od wielu już lat jesteśmy ośrodkiem leczenia kompleksowo nowotworu prostaty i to właśnie ta chirurgia minimalnie inwazyjna przy wykorzystaniu robota, to jest taka kropka nad i – mówiła dyrektor.
Dzięki zaawansowanej technologii ryzyko wystąpienia powikłań jest znacznie zmniejszone, a okres rekonwalescencji skrócony do minimum. Jak dodała dyrektor Futyma, szpital planuje w najbliższym czasie także inne inwestycje – to m.in. budowa nowego bloku operacyjnego i OIOM-u, nadbudowa szpitala oraz budowa zakładu nuklearnego, który będzie zajmował się poszerzeniem leczenia chorób onkologicznych radiofarmaceutykami.
Także w poniedziałek Szpitalny Oddział Ratunkowy otrzymał promesę na rozwój na prawie 13,5 miliona złotych, którą przekazał podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażej Poboży.
Na wsparcie modernizacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. To kolejny znak i ważna informacja, że jakość obsługi ulega poprawie – dodał.
Jak zostaną wykorzystane te pieniądze, wyjaśniała dyrektor Futyma.
Te środki zostaną wykorzystane na przebudowę i nowoczesny sprzęt w modernizacji SOR-u. Musimy powiększyć salę obserwacyjną, musimy też stworzyć drugie miejsce wejścia do oddziału po to, aby móc strumieniami kierować pacjentów – powiedziała.
Trwa projektowanie modernizacji, prace mają się zacząć w przyszłym roku. SOR w poliklinice ma w tym czasie nieprzerwanie funkcjonować.