Województwo świętokrzyskie jest jednym z najbardziej aktywnych, w programie „Równać Szanse”, prowadzonym przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Jego celem jest stwarzanie warunków dla rozwoju dzieci i młodzieży w ośrodkach do 20 tys. mieszkańców.
Fundacja współpracuje z bibliotekami, domami kultury, organizacjami pozarządowymi oraz kołami gospodyń wiejskich, zarejestrowanymi w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To właśnie te podmioty mogą składać wnioski o granty na projekty dotyczące pracy z młodzieżą. Jak powiedział Paweł Walewski, dyrektor Programu „Równać Szanse”, liczy się każda inicjatywa, która wyzwoli w młodych ludziach kreatywność, nauczy takich umiejętności, jak np. praca w grupie, stawianie sobie celów i ich realizacja, zaplanowanie pracy i budżetu, panowanie nad emocjami i odczytywanie emocji innych ludzi.
– Zależy nam na tym, aby młody człowiek z małego środowiska, w którym przebywa większość czasu w jednej grupie rówieśniczej był lepiej przygotowany do wejścia w dorosłe życie – dodał Paweł Walewski. Jako przykłady podejmowanych ostatnio inicjatyw podał Łopuszno, gdzie młodzi ludzie zbierają stare meble, odnawiają je, po czym przekażą te rzeczy uczniom z internatów, gdzie jest gorsze wyposażenie. W Rytwianach młodzież utworzyła zespół muzyczny, sama komponuje utwory oraz organizuje próby. W Nowym Korczynie uczniowie wydali przewodnik w formie papierowej i elektronicznej o miejscach ważnych dla młodzieży mieszkającej w tej miejscowości – dodał.
Stanisław Baska, koordynator regionalny programu „Równać Szanse”, prezes Fundacji SMK uważa, że ten program jest bardzo potrzebny, ponieważ jest kuźnią kadr dla organizacji i stowarzyszeń skupiających osoby dorosłe.
– Jeśli nastolatek poczuje zamiłowanie do społecznego działania, do angażowania się na rzecz środowiska, to jest duża szansa, że już tak zostanie, dzięki czemu po studiach wróci do siebie – stwierdził.
Do 9 października trwa nabór wniosków w najnowszej edycji programu „Równać szanse”. Można otrzymać kwotę do 12 tys. złotych. Jednym z podstawowych warunków jest to, aby projekt był realizowany z młodzieżą przez co najmniej sześć miesięcy, a grupa musi liczyć nie mniej niż 12 osób.