Jubileusz 50-lecia powstania świętuje w piątek (29 września) Instytut Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Prof. Joanna Czerwik-Marcinkowska, dyrektor instytutu mówi, że przez te pięć dekad mury jednostki opuściło mnóstwo uzdolnionych naukowców.
Prof. Stanisław Głuszek, rektor UJK podkreśla, że dokonania naukowe Instytutu Biologii są cenione nie tylko w naszym kraju. Jak tłumaczy, w tej jednostce wytworzyło się kilka znaczących szkół naukowych.
– Na przykład szkoła botaniczna, szkoła badań molekularnych, czy szkoła dotycząca badań nad glonami. To są bardzo ważne osiągnięcia Instytutu rozpoznawane w kraju, ale też w skali światowej – zapewnia rektor.
W piątek świętowano również 50-lecie pracy naukowej prof. Stanisława Cieślińskiego, botanika oraz byłego rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Jak wspominał profesor Cieśliński, początki Instytutu Biologii były trudne. Brakowało kadry i sprzętu.
– Ale udawało nam się wszystko co potrzebne skompletować. Dzisiejszy Instytut Biologii jest świetnie wyposażony – podkreślał profesor.
Jednym z absolwentów Instytutu Biologii jest prof. Artur Jóźwik, zastępca dyrektora do spraw naukowych Instytutu Genetyki i Biotechnologii Zwierząt PAN. Naukowiec mówi, że czas studiów wspomina bardzo dobrze. Miał wspaniałych wykładowców i bardzo dobrych przyjaciół na roku.
– Z wieloma z nich do dziś utrzymuję kontakty – zapewnia.
Prof. Artur Jóźwiak studiował w przełomowym dla Instytutu Biologii momencie, czyli tuż po przeprowadzce ze starego baraku do obecnej siedziby przy ulicy Uniwersyteckiej.
– Niezmiernie miło wspominam ten budynek, do którego przeprowadziliśmy się z ulicy Warszawskiej. Pamiętam, to był 1994 rok. Zimy wtedy były poważne w Kielcach, temperatury spadały do minus 20 stopni i więcej. Pierwszym naszym zadaniem jako studentów było uszczelnianie okien – opowiada dyrektor.
Jubileusz Instytutu Biologii potrwa dwa dni. Piątkowe uroczystości rozpoczęła konferencja naukowa. W programie jest też odsłonięcie dwóch tablic pamiątkowych. Jedna z nich jest poświęcona prof. Teresie Mrozińskiej, wybitnej botanik, druga prof. Adamowi Kołątajowi, byłemu rektorowi kieleckiej uczelni. Zasadzona zostanie też symboliczna lipa, nawiązująca do fraszki Jana Kochanowskiego, patrona UJK.
W sobotę (30 września) uroczystości będą kontynuowane. O godz. 10.00 w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach będzie można spotkać wykładowców instytutu. Prezentowana będzie między innymi bogata i unikatowa w skali naszego kraju kolekcja roślin pasożytniczych.