Sopranistka Renata Drozd oraz pianiści: Artur Jaroń i Eryk Parchański wystąpią podczas koncertu w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, który odbędzie się 1 października z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.
Siedziba Muzeum Narodowego w Kielcach jest miejscem dobrze znanym miłośnikom muzyki klasycznej z naszego regionu. Od czterech lat, w czasie wakacji, właśnie tu, w ogrodzie włoskim odbywają się koncerty „Chopinowskich inspiracji”. Jak podkreśla Artur Jaroń, koordynator cyklu, od początku nie zawodzą melomani. Dopisali także w tym roku.
– Chcemy publiczności, słuchającej nas w Radiu Kielce i przychodzącej na nasze „Chopinowskie inspiracje” podziękować za tegoroczną edycję, która wydaje się, że była wyjątkowa. Cieszę się, że nasze zaproszenie przyjęła Renata Drozd – znakomita sopranistka, którą kocha publiczność wszędzie tam, gdzie się pojawi i często bywa zapraszana w te miejsca powtórnie. Z drugiej strony pojawi się człowiek, którego już w Kielcach znamy, ale obecnie studiuje w Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie prof. Wojciecha Świtały. To Eryk Parchański. Przez lata dostarczał on kieleckiej szkole muzycznej wielu powodów do dumy – wyjaśnia.
W programie znalazły się utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Francesco Cilea, Giacomo Pucciniego, Claude Debussy’ego i Isaaca Albeniza.
Ta uczta muzyczna odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Muzyki. Artur Jaroń podkreśla, że to święto jest obchodzone zaledwie od kilku dziesięcioleci, a jest ważne nie tylko dla muzyków, ale dla każdego z nas.
– Muzyka wypełnia każdą dziedzinę naszego życia, bo słuchamy jej nie tylko będąc na koncercie, ale również jadąc samochodem, będąc w pracy, czy też wypoczywając. Zatem jest to święto nie tylko muzyki klasycznej, ale muzyki w ogóle. Muzyka, taniec to jest coś, co towarzyszy nam od momentu, kiedy człowiek pojawił się na ziemi. Muzyka wykonywana na żywo przez ludzi na instrumentach czy głos, to jest coś, co jest ideałem – wyjaśnia.
Artur Jaroń przyznaje, że dla niego muzyka jest całym życiem.
– Nawet się nie spodziewałam, że moje życie potoczy się wokół muzyki, z muzyką. Muzyka towarzyszy mi każdego dnia, w różnych aspektach, nie tylko jako wykonawcy, ale także jako pedagogowi, jako zarządzającemu szkołą muzyczną, czy prowadzącemu Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz czy „Chopinowskie inspiracje”, gdzie staram się, by publiczność przyszła i posłuchała czasami rzeczy, których nie zna, czasami rzeczy trudnych, ambitnych. I to mnie najbardziej cieszy, że na tych koncertach jest frekwencja i ludzie wychodzą zadowoleni, że mogli posłuchać coś ambitnego – zaznacza.
Zdaniem Artura Jaronia, muzykę można podzielić tylko na dobrą i złą.
– Natomiast czy to jest muzyka jazzowa, czy popowa, czy to jest muzyka śpiewana, czy instrumentalna to już jest rzeczą wtórną. Natomiast na pewno powinna sprawiać przyjemność słuchaczom i grającym. Dlatego cieszę się, że w tym roku gościliśmy na „Chopinowskich inspiracjach” Martina Garcię Garcię, który cały jest muzyką, jest tak spontaniczny, tak radosny, że tym entuzjazmem zachwyca od pierwszego dźwięku i prowadzi nimi słuchaczy przez swoją wyobraźnię, przez swoją wizję utworu. Bardzo się cieszę, że Martin był tak zadowolony z pobytu i na festiwalu buskim, i na „Chopinowskich inspiracjach”, że go w przyszłości na pewno będziemy w naszym regionie wielokrotnie słyszeć – dodaje.
Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Tych, którzy nie będą mogli dotrzeć do Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, zapraszamy przed radioodbiorniki. Wydarzenie będziemy transmitować na antenie Radia Kielce. Początek w niedzielę o godz. 17.05.
Organizatorami koncertu są: Radio Kielce, Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Fundacja Wspierania Kultury „Amadeusz”.