Działalność „Cichociemnych” na Ziemi Koneckiej mają upamiętnić cztery pomniki. Najnowszy odsłonięto w Niekłaniu, w gminie Stąporków i poświęcony jest żołnierzom, którzy zorganizowali punkt odbiorczy dla pierwszego zrzutu spadochroniarzy w 1941 roku.
W lesie niedaleko rezerwatu „Skałki Piekło” stanął kolejny po Baryczy głaz z tablicą poświęconą „Cichociemnym”, czyli szkolonym w Wielkiej Brytanii spadochroniarzom i żołnierzom Armii Krajowej.
Marian Wikiera, naczelnik wydziału promocji w starostwie powiatowym w Końskich informuje, że tajne akcje dotyczące zrzutu żołnierzy z samolotów na tereny okupowanej Polski realizowano w porozumieniu z żołnierzami podziemia działającymi w lasach. Pomnik w Niekłaniu poświęcony jest właśnie żołnierzom placówki odbiorczej zrzutu cichociemnych w operacji „ADOLPHUS”.
W 1941 roku nieopodal Niekłania mieli wylądować pierwsi „Cichociemni”. Na skutek pomyłki pilota ten pierwszy zrzut miał miejsce w innej części Polski, ale w naszym regionie pracowało podziemie, które miało przyjąć wojskowych wyszkolonych w Anglii. Władze powiatu koneckiego postanowiły uczcić pamięć tych, którzy zorganizowali punkt odbiorczy.
– Przygotowanie placówki zrzutu i żołnierzy, którzy mieli odebrać „Cichociemnych” wiązało się z drobiazgową organizacją, aby zapewnić bezpieczeństwo specjalnych oddziałom i by mogli dotrzeć do miejsc docelowych.
Chociaż w Niekłaniu „Cichociemni” ostatecznie nie wylądowali to do udanych zrzutów doszło w Baryczy, Maleńcu i Starej Kuźnicy, gdzie już stanęły lub staną kolejne pomniki.
Planujemy jeszcze 2 takie pomniki w miejscu zrzutu „Cichociemnych” dotyczące operacji „Rasp” i „Brick” w 1943 roku – wyjaśnia.
W nocy z 16 na 17 lutego 1943 roku w ramach operacji lotniczej „Rasp” do okupowanej Polski przerzucono ekipę „Cichociemnych”. Byli to kapitan Marian Mostowiec „Lis”, porucznik Stanisław Olszewski „Bar”, podporucznik Leszek Ratajski „Żal” oraz kurier Delegatury Rządu na Kraj podporucznik Tadeusz Samotus „Lis 2”. Skoczków na miejsce zrzutu dostarczył samolot Halifax DT-726 „H” z 138 Dywizjonu RAF. Cichociemnych odebrała placówka „Sum” w okolicach miejscowości Machory i Maleniec, kilkanaście kilometrów od Końskich.
A operacja „Brick” miała miejsce w noc z 13 na 14 marca 1943. Skoczkowie wylądowali w Starej Kuźnicy 14 km od Końskich.
Pracownicy starostwa powiatowego w Końskich chcą utworzyć ścieżkę edukacyjna dotyczącą działalności „Cichociemnych” na ziemi koneckiej. Byli oni prekursorami polskich sił specjalnych. Ich tradycje kontynuuje Jednostka Wojskowa GROM im. „Cichociemnych” Spadochroniarzy Armii Krajowej.