Betonowe prefabrykaty do budowy bloków mieszkalnych i obiektów przemysłowych będą powstawać w nowym zakładzie, otwartym w środę (4 października) w Suchedniowie. Fabryka, której inwestorem jest Agencja Rozwoju Przemysłu, powstała w miejscu dawnego Marywilu.
Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu podkreśla, że otwarcie nowego zakładu w Suchedniowe to ważne wydarzenie, dla lokalnej społeczności, zapewniające nowe miejsca pracy
– Dziś rozpoczynamy nowy etap w rozwoju Agencji Rozwoju Przemysłu. Budujemy fabryki, to żywy przykład jak można wspierać polską gospodarkę. To pierwsza nasza fabryka. Ponadto jesteśmy zobowiązani umową z hiszpańskim inwestorem do budowania wież dla polskich farm wiatrowych na Bałtyku. W Suchedniowie mamy do czynienia z przemysłem 4.0, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, automatyzacji i robotyzacji, dlatego zatrudnienie nie jest aż tak duże, jak moglibyśmy tego oczekiwać. Natomiast rozbudowa tego miejsca i budowa kolejnych etapów fabryki spowoduje, że przygotujemy stabilne miejsca pracy dla lokalnej społeczności – podkreśla.
Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka zwraca uwagę, że suchedniowski zakład jest jedną z najnowocześniejszych fabryk prefabrykatów w Europie.
– Cieszę się, że w naszym regionie powstają tego rodzaju fabryki, których wizytówką jest nowoczesność, ale przede wszystkim, że powstają zakłady pracy. W tym miejscu zatrudnienie znajdzie około 100 osób. To niezwykle ważne zwłaszcza w powiecie skarżyskim, chcemy wyeliminować bezrobocie w województwie świętokrzyskim, dlatego inwestujemy w nowe miejsca pracy – ocenia.
Anna Krupka odczytała także list do uczestników uroczystości, skierowany przez premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu podkreślił, że otwarcie nowego zakładu w Suchedniowie, na terenie po byłych zakładach Marywil przywraca nadzieję na przyszłość i daje nowe perspektywy rozwojowe dla tego miasta.
Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski stwierdził, że ważnym elementem skarżyskiego zakładu będzie zapewnienie elementów konstrukcyjnych na potrzeby budownictwa mieszkaniowego.
– Historia Marywilu pokazuje, że to co kiedyś było kołem zamachowym dla regionu i powiatu skarżyskiego, zostało zlikwidowane. Na szczęście, na to miejsce, dzięki nowym technologiom i wsparciu rządu powstała fabryka, która zapewni miejsca pracy. Ten zakład, dzięki produkcji prefabrykatów będzie wytwarzał gotowe produkty pozwalające zapewnić bezpieczeństwo mieszkaniowe Polaków – dodaje.
– To co widzimy na miejscu jest imponujące – podkreśla poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości.
– Cieszy mnie to, że udało się zagospodarować ten teren, a duża w tym zasługa spółki ARP. To jest bardzo podobna sytuacja jak z Kieleckimi Marmurami. Tam Platforma Obywatelska, wraz z PSL-em przeznaczyli firmę z długoletnią tradycją do likwidacji. Dzięki Agencji Rozwoju Przemysłu, Kieleckie Marmury istnieją i mają się dobrze. Mam przekonanie, że również ta fabryka prefabrykatów będzie promieniowała pod względem aktywności gospodarczej nie tylko w regionie świętokrzyskim, ale i w całym kraju – podkreśla poseł.
Poseł Agata Wojtyszek przypomina, że Prawo i Sprawiedliwość dotrzymuje słowa, czego przykładem jest suchedniowska inwestycja.
– W 2017r., podczas wizyty premiera Mateusza Morawieckiego, kiedy byłam jeszcze wojewodą świętokrzyskim, wraz panią Marią Zubą przedstawiłyśmy problem ówczesnego „Marywilu”. Pan premier publicznie zapewnił, że na tym miejscu powstanie fabryka i nowe miejsca pracy. Tak się stało, 10 miesięcy temu rozpoczęła się budowa, a dziś już oddajemy ją do użytku – mówi poseł.
Senator Krzysztof Słoń ocenia, że suchedniowski zakład będzie istotnym elementem w łańcuchu dostaw dla przemysłu budowlanego.
– Tutaj w Suchedniowie powstaje coś co daje nowy impuls rozwojowy, nie tylko dla Suchedniowa, ale całego regionu i kraju. Ten zakład będzie dawał nowe kierunki w budownictwie – ocenia.
Marszałek województwa, Andrzej Bętkowski zwraca uwagę, że nowy zakład pracy w Suchedniowie z pewnością przyczyni się do zmniejszenia bezrobocia w powiecie skarżyskim.
– Cieszę się, że to miejsce po byłych zakładach Marywilu zostało w bardzo dobry sposób zagospodarowane- ocenia.
Burmistrz Suchedniowa Cezary Błach dodał, że gmina ma pewne plany co do dalszego rozwoju tego miejsca i ma nadzieje, na owocną współpracę.
Zakład zatrudni około 100 osób, a po planowanej rozbudowie nawet 150. Łączny koszt inwestycji to 100 mln zł.