Mszą świętą pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego, Caritas Diecezji Kieleckiej zainaugurowała kampanię „Pola Nadziei”. Jej celem jest uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób terminalnie chorych oraz zbiórka datków na działalność hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty na osiedlu Czarnów w Kielcach – przypomina ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas.
– Głównym celem kampanii jest budzenie wrażliwości, zachęcanie dużej liczby wolontariuszy do włączania się w sprawowanie opieki nad osobami przewlekle, terminalnie chorymi. To jest właśnie to wyzwanie, które jest powszechnym wyzwaniem i potrzebą. Kampania „Pola Nadziei” ma być pewnym narzędziem tej szczególnej mobilizacji, tej zachęty – podkreślił ksiądz Stanisław Słowik.
Od sześciu lat wolontariuszką w hospicjum na osiedlu Czarnów jest Ewa Borek–Smulczyńska. – Opiekowałam się chorym mężem i to zmobilizowało mnie do tego, by być z chorymi, udzielać pomocy, radować się z nimi, przekazywać dobre wiadomości i pomagać. Osoby chore doświadczają tego, że są z nami i że my o nich dbamy – dodała Ewa Borek–Smulczyńska.
Kampania „Pola Nadziei”, to tak naprawdę kampania pól ludzkich nadziei na życzliwość innych osób, przyznał Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.
– Te pola w Świętokrzyskiem są obsiewane systematycznie. Tym siewem są młodzi ludzie, którzy sieją dobre uczynki i dobre słowa i postanowienia na życie. Kampania jest czymś więcej niż akcją doraźną. Jeżeli młody człowiek jest w stanie wygenerować z siebie tyle dobra dla innych, to tylko serce może rosnąć – dodał Zbigniew Koniusz.
O znaczeniu młodych ludzi zaangażowanych w kampanię mówił także senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości. – Młodzi ludzie zaangażowani w wolontariat hospicyjny, w „Pola Nadziei”, to bezcenny kapitał w naszym społeczeństwie. To wielkie dzieło wychowawcze i realna inwestycja w naszą wspólną przyszłość po to, żeby nie zabrakło w niej czegoś zwykłego, człowieczeństwa – podkreślił Krzysztof Słoń.
Kampania „Pola Nadziei”, to piękna inicjatywa, która budzi w nas wrażliwość na osoby chore i cierpiące, powiedziała Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, a zarazem ambasador kampanii.
– Osoby, które potrzebują wsparcia, przetrzymania trudnych chwil w swoim życiu mogą liczyć na pomoc innych osób. To jest piękne. Piękne jest również to, że w naszym mieście działa stacjonarne hospicjum – dodała Renata Janik.
W tym codziennym zabieganiu zapominamy o tych, którzy czasami nie mogą zrobić już nic dla siebie, nawet tych podstawowych czynności i są poniekąd zdane na pomoc innych. Ta kampania przypomina nam o tych ludziach, że one są i potrzebują naszego wsparcia, powiedział Jarosław Karyś, przewodniczący Rady Miasta Kielce.
– Dzięki tej kampanii przypominamy sobie, że ważna jest miłość, dobroć i pomaganie innym. Dzięki takim kampaniom przypominamy sobie również o wolontariuszach, którzy na co dzień posługują w hospicjum – dodał Jarosław Karyś.
W ramach kampanii „Pola Nadziei” odbędą się festyny, spotkania informacyjne w szkołach z młodzieżą, a także konkursy oraz uliczne kwesty.
Od ubiegłego roku informacje dotyczące stacjonarnego hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty na osiedlu Czarnów w Kielcach można także znaleźć na portalu Hospicjowo. Znajdują się tam informacje dla osób rozważających zaangażowanie się w wolontariat hospicyjny, informacje dla rodzin potrzebujących pomocy w żałobie, czy informacje jak wesprzeć hospicjum.