Sandomierz uczci dziś 800 rocznicę śmierci bł. Wincentego Kadłubka, patrona miasta i diecezji sandomierskiej. Z tej okazji na starówce w witrynach sklepowych, na skwerach i w kilku innych miejscach będzie można oglądać żywe obrazy historii. W postaci związane z Sandomierzem, w tym w postać mistrza Wincentego wcielą się uczniowie miejscowych szkół.
W ogrodzie przy Domu Długosza czytana będzie Kronika Polski, której autorem jest błogosławiony Wincenty, a na rynku starego miasta będzie się odbywał tradycyjny odpust. Jak powiedziała Katarzyna Knap–Sawicka, kierownik referatu kultury, sportu i turystyki w urzędzie miasta, będzie kilkadziesiąt stoisk z pamiątkami, rękodziełem oraz produktami regionalnymi.
Równolegle odbywać się będą uroczystości religijne. O godzinie 10.00 z kościoła seminaryjnego św. Michała wyruszy procesja z relikwiami błogosławionego do bazyliki katedralnej, gdzie pół godziny później uroczystej eucharystii będzie przewodniczył były dyplomata i emerytowany prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, kard. Beniamino Stella z Watykanu. Po wspólnej modlitwie na placu przy katedrze wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Racławice.
Na zakończenie obchodów, o godzinie 20.00 odbędzie się spacer z pochodniami śladami Wincentego Kadłubka. Razem z Chorągwią Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej w tej niezwykłej scenerii będzie można poczuć klimat starego miasta, ulicy Zamkowej, okolic katedry i Domu Długosza.
Wincenty Kadłubek urodził się w Karwowie koło Włostowa ok. 1160 r. W latach 1186-1207 był prepozytem kolegiaty sandomierskiej. Następnie został powołany na biskupstwo krakowskie, które sprawował od 1208 do 1218 roku. Po złożeniu urzędu osiadł w zakonie cysterskim w Jędrzejowie, gdzie zmarł 8 marca 1223 r. Został beatyfikowany przez papieża Klemensa XIII.
Dzieje patrona diecezji nierozerwalnie wiążą się z Ziemią Sandomierską. Dzieciństwo spędzone w rodzinnym majątku na terenie parafii Włostów oraz prepozytura w kolegiacie sandomierskiej sprawiły, że w 1764 r. oficjalnie zatwierdzony został jego kult.