W Sandomierzu odbywają się uroczystości ku czci bł. Wincentego Kadłubka, patrona miasta i diecezji. Oprócz części religijnej jest także świecka część obchodów.
Ponad 130 osób, uczniów sandomierskich szkół wcieliło się w postaci historyczne związane z Sandomierzem. Oprócz mistrza Wincentego jest także m.in. Sudomir, król Władysław Jagiełło, Królowa Jadwiga, bł. Salomea i wiele innych.
Żywe obrazy można spotkać w różnych częściach starego miasta oraz w witrynach sklepowych.Tak będzie do godziny 16.00. Natalia Marzec wraz z koleżankami wcieliła się w siostry szarytki, które m.in. opiekowały się chorymi. Jej zdaniem warto organizować takie wydarzeni, ponieważ w bardzo przystępny sposób przybliżają historię miasta i poszczególnych osób, które tu kiedyś żyły.
W ogrodzie przy Domu Długosza odbyło się głośne czytanie Kroniki Polskiej autorstwa Wincentego Kadłubka. Jednym z czytających był Marcin Kapka, rzecznik Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, który powiedział, że w tekście Mistrz Wincenty pisze zarówno o wydarzeniach, jak i o legendach polskich. 800 rocznica jego śmierci, przypadająca właśnie w tym roku, jest doskonałym momentem, aby przypomnieć to dzieło, które można nazwać pomnikiem literatury polskiej.
Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec powiedział, że odpust na bł. Wincentego Kadłubka to prawdopodobnie jedno z najstarszych wydarzeń odbywających się w mieście. Jego zdaniem warto zastanowić się nad tym, czy nie starać się o wpisanie tego odpustu na niematerialną listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Tradycja trwa od kilku wieków i jest skrzętnie podtrzymywana przez mieszkańców.
Uroczystościom religijnym, czyli procesji z relikwiami błogosławionego oraz mszy świętej w katedrze przewodniczył kardynał Beniamino Stella z Watykanu oraz biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz. Uroczystości uświetniła orkiestra dęta z Komorowa oraz Zespół Pieśni i Tańca Racławice.
Przypominamy, że „Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka można poznać, słuchając w Radiu Kielce w każdy wtorek programu „W kręgu wartości – literatura”. O godz. 20.50 fragmenty dzieła czyta znakomity aktor, Andrzej Pieczyński.
Kolejne odcinki „Kroniki” ukazują się także na internetowej stronie Radia Kielce w formie podcastów.
W ramach projektu „Wielka literatura w przestrzeni cyfrowej” Radio Kielce, w latach 2023-2025, nagra w formie audiobooków największe dzieła literackie, jakie powstały na terenie regionu świętokrzyskiego bądź zostały napisane przez autorów trwale związanych z ziemią kielecką.