Zakończyła się realizacja dużego projektu dotyczącego budowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych dla Sandomierza. Koszt inwestycji wyniósł 200 milionów złotych. Kompleksowo zabezpieczy ona tereny miasta oraz okolic przed skutkami kolejnych powodzi.
Inwestycja była realizowana etapami, ostatnim elementem była budowa bramy portowej, która zabezpieczy osiedle mieszkaniowe w prawobrzeżnej części Sandomierza oraz hutę szkła przed tzw. cofką na Wiśle, w przypadku podwyższonego stanu wody.
W ramach projektu wybudowano dwie przepompownie wody w miejscowości Szewce i w Nadbrzeziu, a dwie inne rozbudowano. Oprócz tego podniesione i zmodernizowane zostały wały rzeki Wisły i Koprzywianki, w sumie na długości prawie 30 kilometrów. Rozbudowano także wał opaskowy chroniący hutę i osiedle wraz z rozbudową wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły od ul. Lwowskiej do połączenia z wałem Koćmierzów.
Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski powiedział, że dzięki zrealizowanym inwestycjom mieszkańcy Sandomierza i okolicznych miejscowości są jak nigdy dotąd zabezpieczeni przez falą powodziową, jeśli taka pojawi się w najbliższych dziesięcioleciach. Dodał, że zmiany klimatu wymagają realizacji dużych, wieloletnich, kosztownych inwestycji. Rząd Prawa i Sprawiedliwości robi to, ponieważ dba o bezpieczeństwo Polaków, w każdym aspekcie.
Poseł Marek Kwitek podkreślił, że dzięki kompleksowym inwestycjom przeciwpowodziowym Sandomierza zwiększa się możliwość rozwoju miasta i sąsiednich terenów ponieważ z map zagrożenia powodziowego mogły zniknąć tereny w prawobrzeżnej części miasta, w gminie Samborzec i Koprzywnica. Oznacza to, że zarówno mieszkańcy, jak i przedsiębiorcy mogą tam inwestować, daje to duże szanse także dla terenów inwestycyjnych Sandomierza na tzw. Gęsiej Wólce, które nie są już w obszarze zalewowym i na które z Polskiego Ładu są pieniądze na wybudowanie nowej drogi dojazdowej. Parlamentarzysta dodał, że inwestycje przeciwpowodziowe Sandomierza doskonale współgrają z podobnymi, wykonanymi w sąsiednich powiatach na Sanie, Łęgu, Trześniówce i na Wiśle w okolicach Baranowa, co dodatkowo wzmacnia ochronę przed wielką wodą dla Sandomierza i okolic.
Krzysztof Woś, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie stwierdził, że te wszystkie inwestycje mają zminimalizować ryzyko powodzi. Odnosząc się do zmodernizowanych i wybudowanych przepompowni powiedział, że są one wybudowane na dopływach Wisły. Ich zadaniem jest to aby szybko odprowadzać wodę stanowiącą zagrożenie powodziowe w międzywalu w kierunku koryta Wisły.
Pieniądze na realizację kompleksowej ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza i okolic pochodziły z budżetu państwa, z Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz z Funduszu Spójności.