W Zawichoście uroczyście oddano do użytku trzy ważne dla mieszkańców inwestycje. Dofinansowanie na ich realizację pochodziło m.in. ze środków rządowych.
Wykonano przebudowę ośrodka zdrowia, gdzie oprócz przychodni swoją siedzibę będzie mieć pierwszy w gminie zakład rehabilitacji, a także dokonano pełnej termomodernizacji budynków szkół podstawowych w Zawichoście i w Czyżowie Szlacheckim.
Poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik okręgu ostrowieckiego PiS powiedziała, że remont ośrodka zdrowia mógł zostać wykonany głownie za pieniądze z Polskiego Ładu i że cieszy ją to, iż mogła wspierać te inwestycję, podobnie jak budowę i remonty dróg w gminie Zawichost, sieci, kanalizacyjne, czy wodociągowe, remonty placówek oświatowych, czego sama gmina nie udźwignęłaby finansowo.
Odnosząc się do remontów szkół stwierdziła, że pamięta prośby i oczekiwania mieszkańców Czyżowa, aby szkoła w tej miejscowości była nowoczesna, na miarę XXI wieku. Podobna sytuacja dotyczyła Zawichostu.
– To jest ważne, aby zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mieli dobre warunki pracy, dobrze przygotowane sale lekcyjne oraz warunki do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego. Mam nadzieję, że dzięki tym wszystkim inwestycjom młodzi ludzie będą zostawać w Zawichoście, tu będą budować domy i zakładać rodziny – dodała parlamentarzystka.
Burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka powiedziała, że bez wsparcia pani poseł te inwestycje nie mogłyby być zrealizowane i podziękowała za pomoc. Zaznaczyła, że zarówno w ośrodku zdrowia, jak i w szkołach prace były kompleksowe, budynki były przestarzałe, kilkudziesięcioletnie, nie spełniały współczesnych standardów. Burmistrz podkreśliła znaczenie modernizacji ośrodka zdrowia pod potrzeby rehabilitacji, ponieważ do tej pory, aby skorzystać z zabiegów mieszkańcy gminy Zawichost musieli jeździć do sąsiednich gmin.
Kierownik przychodni Andrzej Hołody stwierdził, że obecne warunki są nieporównywalne lepsze do tych, które były wcześniej.
– Stworzony został komfort zarówno dla pacjentów, jak i dla personelu – dodał dziękując za realizacje inwestycji. W imieniu radnych i mieszkańców podziękowania złożył również Marek Grzyb, wiceprzewodniczący Rady Miasta.
Koszt wszystkich inwestycji wyniósł 12 mln złotych. Największe dofinansowanie w wysokości 5 mln złotych pochodziło z budżetu państwa, pozostałe to środki unijne, wkład własny gminy oraz pieniądze pochodzące z konkursu na „Najbardziej odporną gminę” .