Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia spotkają się z kielczanami.
W niedzielę (15 października) w ramach obchodów XXIII Dnia Papieskiego, będzie można ich spotkać w bazylice katedralnej i w kościele św. Maksymiliana – zapowiada ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży i koordynator Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Kielcach.
– Szczególnie studenci będą w tych parafiach na wszystkich mszach świętych, będą dawali świadectwo o tym, jakie znaczenie ma ta fundacja dla ich osobistego rozwoju oraz dla ich wiary. Przy tych parafiach będą także sprzedawać kremówki. Datki ze sprzedaży zasilą fundację, która przyznaje im stypendia. Nasi studenci zorganizowali także konkurs literacki dla dzieci i młodzieży związany z tegorocznym hasłem Dnia Papieskiego, który przypomina o wartości jaką jest życie. Jego rozstrzygnięcie nastąpi wkrótce – zapowiada kapłan.
Aktualnie w diecezji kieleckiej jest ponad 60 stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. To studenci, uczniowie szkół średnich oraz uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych. Ks. Marcin Boryń podkreśla, że od kwoty zebranej w diecezji kieleckiej zależy liczba stypendiów, które będzie można ufundować w danym roku szkolnym. Dodaje, że Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia wspierająca zdolną młodzież z ubogich rodzin jest żywym pomnikiem św. Jana Pawła II i formą zachowania pamięci o wybitnym papieżu w kolejnych pokoleniach.
– Episkopat Polski szukał sposobu, by upamiętnić św. Jana Pawła II niekoniecznie budując kolejny pomnik czy tablicę, ale poprzez żywy pomnik, jakim są młodzi z niezamożnych rodzin, ale zdolni i wyznający wartości chrześcijańskie. Taką młodzież wspieramy, by mogli się wykształcić i być także żywym świadkiem wiary. Jednym z elementów Dnia Papieskiego są zbiórki na stypendia dla tej młodzieży, które odbywają się przy parafiach – wyjaśnia.
Hasło przewodnie XXIII Dnia Papieskiego brzmi: „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja Życia” – przypomina ks. Marcin Boryń.
– W ostatnią niedzielę w kościołach usłyszeliśmy list Episkopatu Polski dotyczący tego dnia i tematu. Biskupi zwrócili uwagę, że żyjemy w świecie, w którym często doświadczamy przeciwieństwa tego hasła, czyli cywilizacji śmierci, gdzie często współczesny człowiek zastanawia się nad tym, kim jest człowiek, jego wartością, godnością, nad tym, od kiedy mówimy, że człowiek jest osobą i od kiedy nadajemy mu godność, wartość i prawa do życia. W tym liście biskupi podkreślają, że jesteśmy powołani, by promować wartość życia i chronić życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Myślę, że to jest pewna wartość, że młodzież, która kształci się, także żyje dziś nauczaniem św. Jana Pawła II i to nauczanie promuje – dodał ks. Marcin Boryń.
Dzień Papieski obchodzony jest w Polsce od 23 lat. Jest związany z rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, która przypada 16 października.