Kieleckie duszpasterstwa akademickie organizują wspólnie tydzień atrakcji dla studentów pod hasłem: „Studencki Mocny Start”. Będą spotkania z gośćmi na ciekawe tematy, a także wieczór integracyjny. Celem jest przybliżenie działalności duszpasterstw akademickich i zaproszenie do nich kolejnych studentów.
Całość odbędzie się od poniedziałku do czwartku (16-19 października). Pierwszego dnia studenci są zaproszeni do klubu studenckiego WSPAK na wieczór integracyjny. Początek o godz. 19.00.
Kolejne trzy dni to spotkania z ciekawymi gośćmi wokół tematyki wolności – zapowiada o. Marek Haśko, opiekun Duszpasterstwa Akademickiego Francesco, działającego przy parafii św. Franciszka z Asyżu w Kielcach.
– Cały cykl spotkań zatytułowaliśmy „Niewolnicy czy wolni?”. Chcemy mówić o współczesnych problemach z pojmowaniem i przeżywaniem wolności. Dziś dużo mówi się na temat wolności, ale dla wielu staje się ona zniewoleniem, gdy idą w wolność totalną, nie stawiając sobie w życiu żadnych barier i granic moralnych i etycznych. To może prowadzić do zniewolenia i trudno wówczas nazywać się człowiekiem wolnym – dodaje.
We wtorek (17 października) o godz. 19.15 w salach duszpasterskich na Wesołej 54 rozpocznie się spotkanie z terapeutką Magdaleną Delipacy pt. „Niby wolni, a zniewoleni” o budowaniu wewnętrznej autonomii człowieka, a także o tworzeniu relacji.
Gościem kolejnego spotkania, w środę (18 października) o godz. 19.15 w klasztorze ojców kapucynów przy ul. Warszawskiej 33 będzie psycholog prof. Krzysztof Gąsior. W ramach spotkania pt. „Czy warto od siebie wymagać” będzie można porozmawiać o tym, dlaczego warto nad sobą pracować – mówi o. Marek Haśko.
– Pan profesor powie nam o tym, jak pracować nad sobą, jak nie popadać w uzależnienia i złe formy wolności oraz jak uwalniać się od tego, co stało się naszą kulą u nogi, co nas zniewala, co jest w nas niedojrzałe – zapowiada.
Natomiast tematem ostatniego spotkania będzie współpraca z łaską Bożą w stawaniu się wolnym człowiekiem. Wykład pt. „Dla tej wolności warto żyć” wygłosi o godz. 19.00 w kościele św. Wojciecha o. dr Jan Strumiłowski. Spotkanie zakończy się adoracją Najświętszego Sakramentu pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.
Ojciec Marek Haśko podkreśla, że Kościół to nie tylko sprawa modlitwy i formacji, ale także relacje, co chcą pokazać duszpasterstwa.
– Można gdzieś wspólnie pójść, pojechać, uczyć się otwartości na drugiego człowieka. Dziś takich wspólnot, opartych na prawdziwych wartościach, często ludziom młodym brakuje. A nasze duszpasterstwa akademickie to właśnie proponują – dodaje.
Katarzyna Ćwierz, studentka V roku zarządzania jest związana z duszpasterstwem Francesco od kilku lat.
– Głównym celem jest dla nas pokazać, że w Kielcach są ludzie, którzy chcą wierzyć i dobrze się bawić. Duszpasterstwo jest dla mnie jak rodzina, jest wspólnym czasem i czasem, w którym mogę pogłębiać swoją więź z Bogiem. Z ludźmi, których tu spotykam mogę rozmawiać na różne tematy, dzielić się z nimi trudnymi sprawami i radościami. Możemy pomagać sobie wzajemnie. To jest też dla mnie odskocznia od spraw codziennych dzięki wspólnym wyjściom „na miasto”, czy wyjazdom, np. w góry. Bardzo często do duszpasterstwa przychodzą osoby poszukujące. Mogę powiedzieć, że w głównej mierze trafiają do nas osoby raczkujące w wierze. Jesteśmy na takie osoby otwarci, by pokazać im wiarę i ugruntować ją – podkreśla.
Kasia dodaje, że zaproszeni na „Studencki Mocny Start” są zarówno studenci, jak i młodzież ze szkół średnich.
Wydarzenie organizują wspólnie: Duszpasterstwo Akademickie Wesoła54, Duszpasterstwo Akademickie Francesco i Wspólnota Zarażę Cię Bogiem.