Renata Mazurkiewicz, nauczycielka z gminy Łoniów w powiecie sandomierskim została laureatką ogólnopolskiego konkursu „Kobiety dla Polskiej Wsi”, który organizuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Rada Kobiet w Rolnictwie. Wyróżniono ją w kategorii: kobieta kultury ludowej.
Renata Mazurkiewicz od 23 lat związana jest ze Szkołą Podstawową im św. Jana Pawła II w Łoniowie, gdzie pracuje jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. Jak mówi, miłość i szacunek do polskiej wsi ukształtowały w niej mama oraz babcie. Zaowocowało to licznymi pomysłami i projektami dotyczącymi kultury ludowej jak i regionalizmu oraz historii.
– Kocham swoją małą ojczyznę, tu się urodziłam, znam dobrze to miejsce i jest dla mnie ważne, aby w dobie globalizacji młodzi ludzie nie odcinali się od korzeni, aby cenili to, co jest naszą kulturą, naszym skarbem – twierdzi Renata Mazurkiewicz.
Renata Mazurkiewicz jest twórczynią Zespołu Pieśni i Tańca „Czerwone korale”, który powstał w szkole w Łoniowie w 2018 roku, jak również autorką strojów ludowych dla tej grupy, śpiewnika oraz jednej z piosenek pt. „Na jarmarku w Koprzywnicy”. Piosenka opowiada o tym, jak babcia i dziadek autorki tekstu spotkali się i zakochali w sobie. Zespół „Czerwone korale” występował m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury” organizowanym przez Radio Kielce.
Nauczycielka może pochwalić się również dużą liczbą zorganizowanych konferencji regionalnych, spotkań z artystami, ludźmi kultury i nauki. Realizowała wraz z uczniami projekt dotyczący przygotowania wywiadów ze świadkami historii z gminy Łoniów, opowiadającymi o II wojnie światowej. Lista przedsięwzięć jest znacznie dłuższa. Renata Mazurkiewicz współpracuje z Polskim Towarzystwem Historii Mówionej, należy też do Sandomierskiego Towarzystwa Naukowego, pisze artykuły m.in. o rodzinach ziemiańskich.