KIELCE
Punktualnie o godzinie 7.00, bez problemów, nieprzewidzianych sytuacji, czy opóźnień rozpoczęło się dziś głosowanie w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 29 w Kielcach, na Osiedlu Pod Dalnią. Praca Komisji Wyborczej rozpoczęła się godzinę wcześniej, przygotowano lokal i odebrano zapieczętowane karty do głosowania. Pierwsi głosujący przyszli tuż po otwarciu lokalu. Byli to głównie ludzie idący do pracy, którzy przed rozpoczęciem zajęć zawodowych chcieli dopełnić obywatelskiego obowiązku. Bo właśnie tak – jako obowiązek – ludzie postrzegają udział w wyborach parlamentarnych. Ich zdaniem to możliwość wpływu na losy kraju i manifestacja przekonań politycznych. To jednocześnie wielka odpowiedzialność, to przy urnach można mieć wpływ na przyszłość kraju. Kielczanie podkreślali, że zawsze biorą udział w wyborach, odkąd tylko uzyskali prawo, korzystają z niego zawsze, ponieważ mają świadomość, że ich głos jest ważny i ma znaczenie.
Przedstawiciel Komisji Wyborczej przypomniał, że każdy biorący udział w wyborach musi pamiętać o posiadaniu dokumentu, którym będzie mógł potwierdzić swoją tożsamość. Może to być dowód osobisty lub paszport. Nowością w tych wyborach jest to, że może to też być dowód osobisty w formie elektronicznej, w aplikacji mObywatel.
W Polsce trwają wybory parlamentarne. Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego wybiorą 16 posłów oraz 3 senatorów.
Katarzyna Grychowska, przewodnicząca Obwodowej Komisji Wyborczej nr 26 na osiedlu Ślichowice informuje, że lokal wyborczy został otwarty punktualnie o godz. 7.00., a głosowanie przebiega bez zakłóceń.
– Na liście mamy zarejestrowanych 1947 osób. Lokal został otworzony punktualnie o godz. 7.00 rano. Głosowanie przebiega bardzo sprawnie, czasami tworzą się kolejki, także zainteresowanie wyborami jest duże – przyznała.
Wśród osób, które wzięły udział w głosowaniu była m.in. pani Barbara.
– Chodzi przecież o naszą Polskę, więc jest to rzecz oczywista. Zawsze biorę udział w wyborach. Myślę, że jest to naszym obowiązkiem, nas Polaków – dodała. Polacy wybierają dziś 460 posłów i 100 senatorów.
Lokale wyborcze są dziś czynne do 21.00.
KOŃSKIE
Punktualnie o godzinie 7.00 otworzono 85 obwodowych komisji wyborczych w powiecie koneckim. Trwają wybory do Sejmu i Senatu oraz ogólnopolskie referendum.
Krzysztof Bernat oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Końskich poinformował, że nie doszło do żadnego przypadku łamania ciszy wyborczej. O godzinie 7.00 rozpoczęło się głosowanie w 27 obwodowych komisjach wyborczych na terenie gminy Końskie.
Krzysztof Obratański burmistrz Końskich informuje, że w tym roku będą także dwa nowe miejsca do głosowania: w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Baryczy, a także w świetlicy w Sokołowie Nowym.
Z kolei z powodu przeniesienia Miejsko-Gminnego Domu Kultury z tzw. „Egipcjanki” do nowej siedziby, mieszkańcy ulicy Mieszka I i sąsiednich teraz będą musieli udać się do Pałacu Małachowskich przy ulicy Partyzantów, gdzie komisja wyborcza została zorganizowana w budynku biblioteki publicznej.
W gminie Końskie uprawnionych do głosowania jest ok. 27 tys. osób.
OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
Już od godziny 6.00 rozpoczęła pracę Komisja Wyborcza nr. 8 mieszcząca się w Zespole Edukacyjno-Przedszkolnym Szkoła z Pasją im. Elżbiety Sołtys w Ostrowcu Świętokrzyskim. Lokal został otwarty punktualnie godzinę później. Tuż po otwarciu pojawili się pierwsi wyborcy.
Ostrowczanie zwracali uwagę, że udział w wyborach to obowiązek patriotyczny.
– Poszedłem na wybory z tego względu, że głosowanie i wybory to patriotyczna odpowiedzialność każdej osoby w naszym kraju – mówi jeden z wyborców.
– Mamy szansę wyboru, dlatego warto z niej skorzystać – dodaje kolejny.
W Ostrowcu Świętokrzyskim działa 38 obwodowych komisji wyborczych. Lokale wyborcze będą czynne do godziny 21.00.
W Obwodowej Komisji Wyborczej nr. 34 w Ostrowcu Świętokrzyskim może głosować ponad 1400 mieszkańców.
Przewodnicząca komisji, Teresa Choinka zwraca uwagę, że najtrudniejsza praca komisji rozpocznie się dopiero po zamknięciu lokali wyborczych o godzinie 21.00.
– W naszej komisji pracuje osiem osób. Jak do tej pory wszystko odbywa się spokojnie i zgodnie z procedurami, a my osobiście liczymy się z tym, że nasza praca może skończyć się wczesnym rankiem – mówi przewodnicząca.
Mieszkańcy zauważają, że wybory to szansa na zajęcie ważnego stanowiska w sprawie dalszych losów państwa.
– Uważam, że w obecnej sytuacji geopolitycznej i światowej w jakiej się znajdujemy wybory to nasz obowiązek. Każdy głos jest ważny. Możemy sobie tylko wyobrazić, co by się stało, gdyby każdy uważał, że jego głos nie ma znaczenia. Musimy dbać o potencjał naszego narodu – powiedział jeden z głosujących.
Mieszkańcy idąc na wybory mogą też zagłosować z ogólnokrajowym referendum.
Głosowanie w Ostrowcu Świętokrzyskim przebiega bez zakłóceń
Jak informuje Ewelina Wrzesień, oficer prasowy tamtejszej Komendy Powiatowej Policji, dotychczas nie odnotowano żadnego incydentu, podczas którego musiałaby interweniować policja.
– Na chwilę obecną jest spokojnie, nie odnotowaliśmy żadnych zakłóceń wyborów, ani złamania ciszy wyborczej. Można powiedzieć, że w powiecie ostrowieckim wybory odbywają się bez żadnych przeszkód – mówi.
Policja i służby mundurowe w takich dniach są postawione w stan gotowości, stojąc na straży bezpieczeństwa demokracji. W momencie złamania prawa natychmiast podejmowane są odpowiednie kroki.
– To wszystko zależy od tego, czy mamy działania związane z przestępstwem, czy wykroczeniem. Na tej podstawie realizujemy swoje zadania, bo kary są bardzo różne w tej kwestii – zwraca uwagę policjantka.
Niszczenie, ukrywanie, bądź podrabianie protokołów lub innych dokumentów wyborczych, albo referendalnych podlega karze do lat trzech pozbawienia wolności.
SANDOMIERZ
– Wszystkie lokalne wyborcze zostały otwarte punktualnie i bez incydentów. Zaraz po o godzinie 7.00. zagłosowali pierwsi wyborcy. Również członkowie obwodowych komisji wyborczych stawili się w komplecie do pracy – poinformowała pełnomocnik wyborczy Aneta Przyłucka.
W mieście jest w sumie 15 obwodowych komisji wyborczych, w tym dwie zamknięte: w Domu Pomocy Społecznej oraz w Szpitalu Specjalistycznym im. Ducha Świętego. Uprawnionych do głosowania jest ponad 18 tysięcy osób. Przy urnach spodziewani są też turyści wypoczywający w królewskim mieście.
Dojazd do lokali wyborczych ma ułatwić bezpłatna dziś komunikacja miejska. Autobusy kursują jak w dni robocze.
STARACHOWICE
W Starachowicach działają 24 obwodowe komisje wyborcze. W stosunku do poprzednich lat wprowadzono dwie zmiany. Komisja, która dotychczas mieściła się w Parku Kultury, teraz działa w Zespole Szkół Zawodowych numer 2, a lokal wyborczy z Międzyszkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjnej został przeniesiony do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kochanowskiego.
Przewodnicząca obwodowej komisji wyborczej numer 2. Katarzyna Ziemnicka mówi, że praca komisji rozpoczęła się o 6.00 rano, a pierwsi głosujący byli przed lokalem wyborczym jeszcze przed jego otwarciem. – Kolejka kilkunastu osób czekała przed drzwiami. Pukali, pytali, czy mogą wejść, ale oczywiście mogliśmy rozpocząć głosowanie dopiero o 7.00. W komisji pracuje łącznie 9 osób, jest także jeden obserwator społeczny i mąż zaufania. Na listach mamy około tysiąca osób. To jedna z mniejszych komisji wyborczych – wyjaśnia.
Wśród osób, które wychodziły z lokalu wyborczego przeważały głosy, że udział w wyborach jest przywilejem obywatelskim. – To ważne, żebyśmy mogli wziąć udział w wyborach, bo możemy zdecydować o tym, jak będzie wyglądał nasz kraj – mówiła jedna z pań wychodzących z lokalu wyborczego.
Głosowanie potrwa dziś do godziny 21.00.
W kompleksie edukacyjnym na osiedlu Wanacja w Starachowicach jednocześnie działają cztery komisje wyborcze. Dwie, w części Szkoły Podstawowej numer 13 i dwie, w części należącej do III Liceum Ogólnokształcącego.
Joanna Rymarczyk wiceprzewodnicząca obwodowej komisji numer 19 informuje, że na listach jest ponad 2 tysiące wyborców. – To duża liczba, dlatego pracuje nas 10 osób w komisji. Na razie nie ma obserwatorów ani mężów zaufania, ale myślę, że w ciągu dnia się pojawią – dodaje.
Mieszkańcy miasta, którzy głosują w kompleksie szkolnym najpierw sprawdzają, w której komisji mogą oddać głos, a później pobierają karty do głosowania. – Zawsze przychodzimy na wybory, aby mieć wpływ na losy kraju. To odpowiedzialność za przyszłość naszą i naszych dzieci – mówili.
Komisje notują największą liczbę wyborców po zakończeniu niedzielnych mszy.
STASZÓW
W mieście i gminie Staszów wybory parlamentarne rozpoczęły się punktualnie, wszystkie lokale wyborcze rozpoczęły prace zgodnie z planem. Na tym terenie są w sumie 24 obwody głosowania, w tym trzy zamknięte: w Szpitalu Powiatowym, w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym w Koniemłotach oraz w Domu Pomocy Społecznej w Kurozwękach. Uprawnionych do głosowania jest około 21 tysięcy osób.