Co trzecie małżeństwo w Polsce kończy się rozwodem. Nawet w tych związkach, gdzie rozwodu nie ma, zdarzają się poważne konflikty. We wtorek (17 października) dyrektorzy szkół z naszego województwa szkolą się, w jaki sposób radzić sobie ze skłóconymi rodzicami ucznia.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty mówi, że placówki edukacyjne coraz częściej spotykają się z tym problemem.
– Jak się ma zachować dyrektor, gdy rodzice są po rozwodzie lub w jego trakcie, kto może wyrazić zgodę na wyjazd ucznia na wycieczkę, który rodzic może odbierać dziecko i co zrobić, kiedy po ucznia zgłosi się drugi z rodziców? Tu zawsze są dylematy, stąd spotkanie z prawnikami, z sędziami Sądu Rodzinnego, którzy te problemy wyjaśnią – mówi kurator.
Ze skonfliktowanymi rodzicami muszą rozmawiać zarówno dyrektorzy podstawówek, jak i szkół średnich. Dariusz Wójcik, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach przyznaje, że problem, zwłaszcza ostatnio, jest częsty.
– Takie sytuacje się zdarzają, gdy jeden rodzic i drugi udowadniają swoje racje. Często mamy też do czynienia z dokumentami, na przykład sądowymi i też niekiedy one są sporne i trudno rozstrzygnąć kto ma rację – mówi Dariusz Wójcik.
Temat konfliktów w szkole jest na tyle ważny, że już za tydzień, 25 października w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się konferencja „Mediacje w szkole – sztuka dialogu w praktyce”. Będzie ona obejmowała szerszy zakres treści, niż dzisiejsze szkolenie, bowiem wśród tematów będzie łagodzenie sporów między uczniami oraz między uczniami a nauczycielem.